5.00 / 1 oy

Bitkilerde unlu bitlerden kurtulmak için ilaç tavsiyesi

Benim de bitkilerimin iç kısımlarında beyaz ve pamuksu yapılar bırakan böceklerden türemeye başladı ve internetten araştırma yaparak isimlerinin pamuk biti (un biti ya da unlu bit) olduklarını öğrendim.

Unlu bit, bitkilerin taze yapraklarının genellikle altına saklanan ve bitkilerin yapraklarındaki suyu emerek bu sulardan beslenen, ama çoğaldıkları bölgelerde de yaprakların önce içe kapanmasına ve sonra da solarak kurumasına neden olan bir böcek türü. Yabancı kaynaklarda ise mealybug olarak geçiyor.

İnternetten yaptığım araştırmalar sonucunda arap sabunu, oksijenli su, seyreltilmiş alkol gibi evdeki malzemeler ile unlu bitlerden kurtulmanın mümkün olduğunu anladım ama aksiyona geçmekte çok geç kaldığım için evdeki tüm bitkilerin derinliklerine bu beyaz yaratıklar sirayet etmişler. Ben de sonuç olarak insektisit böcek ilacı siparişi vererek daha topyekün bir ilaçlama yoluna gitmeyi tercih etmek durumunda kaldım.

Eğer evinizdeki bitkilerin herhangi birisinde unlu bit gördüyseniz bu bitkiyi hemen karantinaya almalısınız, çünkü unlu bitler bitkiden bitkiye atlamak ve yumurta bırakarak çoğalabilmek gibi bir özelliğe sahipler. Sonrasında ise bence zirai ilaç çözümlerini sona bıracakacak şekilde önce güneş almayan yaprakları için önce bitkiyi budamak, sonrasında ise oksijenlu su ile unlu bitleri temizlemek en mantıklısı. Ancak benim gibi iş işten geçtiyse ve temizlediğiniz bitkilerde bile unlu bitler sürekli çoğalıyorsa çözüm olarak insektisit böcek ilacı kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Not: doğada unlu bitlerin pek görülmemesinin sebebi ekosistem içerisinde yok olmaları, örneğin uğur böceklerinin unlu bitleri temizlemek gibi bir faydaları var. Zirai ilaçlar kullandığınızda uğurböcekleri de bu zehirlerden etkilenecek ve bitkilerinizde barınamayacaklardır. Bu sebeple insektisitin bir zehir olduğunu ve son çare olduğunu da unutmayın.

 

Editör editi: önceki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Bitkilerin yaprakları neden kararır?

bkz: Pestisit bitkiye zarar verir mi?

bkz: Saksı bitkileri için bitki ilacı önerileri

bkz: Bitkilere gübre yerine süt verilebilir mi?

bkz: Balkonda bitkileri ve çöpleri parçalayan saksağanları uzaklaştırmak

bkz: Gördüğüm en büyük aloe vera bitkisi

nevall

30.05.2021 20:25

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bitkilerde unlu bitlerden kurtulmak için ilaç tavsiyesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.