5.00 / 1 oy

Aborjin nedir ve aborjin kime denir?

Bazı kaynaklarda aborijin (İngilizce aborigine olarak yazıldığı) için geçse de TDK kaynaklarında doğrusu aborjin olarak geçen kelimenin anlamı, Avustralya yerlisidir. Amerika'nın keşfinden sonra karşılaşılan Amerikan yerlilerine ise (kıtayı Hindistan sandıkları için olabilir) "Indian" denmektedir.

Kültürleri, inanışları ve öğretileri açısından aborjinlerin kendilerine has felsefeleri vardır ve bu felsefeler Kanada kızılderilileri ile de birçok noktada benzeşmektedir. Ruhlara ve doğaya olan inanışları ve yemek kültürleri konusunda binlerce yıllık kültür birikimleri olduğu için bugün bu birikimleri araştırma konusudur.

Aborjinlerin çoğu, binlerce yıldır bulundukları topraklardan 1700'lü yıllarda Avustralya'ya yerleşen İngilizler tarafından sürülmüşlerdir ya da katledilmişlerdir. Aborjinlere haklarının iade edilmesi ancak 1960'lı yıllarda gerçekleşebilmiştir.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Nihilizm Nedir ve Nihilist Kime Denir?

bkz: Panteizm Nedir ve Panteist Kime Denir?

bkz: Lümpen Kime Denir ve Anlamı Nedir?

bkz: Agnostisizm Nedir ve Agnostik Kime Denir?

bkz: Teizm Nedir ve Teist Kime Denir?

bkz: Kayınço kime denir?

Mahmut.Yıldız

05.06.2021 11:34

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Aborjin nedir ve aborjin kime denir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.