5.00 / 1 oy

Dilemma ne demektir ve anlamı nedir?

Dilemma aslında İngilizce bir sözcük ve bizde pek kullanımı da yok, ama konuşma dilinde de yer yer kullanımına denk geldiğim için bir başlık altında kısaca bilgi vermek istedim.

Dilemma, İngilizce ikilem anlamına gelir ve yazıldığı gibi okunur. Örneğin bir kişi bir durumu anlatırken ikileme düştüm ya da ikilem yaşadım demek yerine dilemma yaşadım diyerek aslında ikileme düştüğünü anlatmaya çalışıyordur.

Edit: TDK sözlüğünde bile dilemma şeklinde bu sözcüğe yer vermişler ve anlam olarak da ikilem yazılmış. Demek ki Türkçe'de de kullanımı normal bir sözcükmüş.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Müstear ne demektir?

bkz: Prequel Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

bkz: Cameo ne demektir?

bkz: Teneşir Vade Ne Demektir?

bkz: Kabil Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

bkz: Dızlamak Ne Demek?

sharp_42

21.07.2021 23:51

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 28 Eylül 2021 11:20
    2

    gündelik hatta dilemmada kaldım diyecek kişinin ağzına ıslak tuvalet terliği ile vururum çok net söylüyorum. bazı kelimeler ya da kalıplar yazıldığında ve okunduğunda göze çok itici gelmeyebilir ama gündelik hayatta sözel olarak kullanılmaya müsait oldukları anlamına da gelmez bu. ikilemde kal canımı ye, dilemmada kalmak ne?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Dilemma ne demektir ve anlamı nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.