5.00 / 1 oy

Reçel çekirdeğini eksem ağaç çıkar mı?

Gece gece aklıma garip bir soru takıldı ve cevabını da bulamıyorum. Normalde doğada meyve veren ağaçların tohumları da verdikleri meyvelerdir ve meyvelerinin çekirdekleri de eğer koparılmazsa kendi diplerine düşerek ağaç olurlar, toplanırlarsa da ekildikleri yerde tohum görevi görerek bu ağaçtan bir tane de ekildiği yerden çıkmasını sağlarlar. Reçel ya da komposto dediğimiz tatlılar da meyvelerin bir çeşit fermantasyon işlemi sonucunda iyice şekerlenerek farklı bir tatlı formuna gelmeleridir. Peki bir fermantasyon işlemi meyve çekirdeklerinin işlevlerini kaybetmesine yol açarlar mı yoksa reçel ya da komposto olan bir çekirdekli meyvenin (örneğin vişne reçeli olabilir) ekilmesi ile yine bir vişne ağacı olur mu, yani tohum filizlenir mi?

menekşe

03.11.2019 01:21

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

  • 17 Mart 2022 16:33
    6

    kesinlikle fantastik bir soru, reçel olma sürecinde kaynatılan çekirdek muhtemelen çimlenebilme özelliğini de kaybetmiş olur ama birisi dese ki ben diktim de ağaç oldu ona da peki derim. denemeden emin olunması zor bir durum.

  • 21 Mart 2022 04:38
    0

    ben de pişmiş meyve çekirdeğinin filizlenmemesi gerektiğini düşünen birisi olarak oyumu hayır'dan yana kullanmak istiyorum

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Reçel çekirdeğini eksem ağaç çıkar mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.