5.00 / 1 oy

Panteizm Nedir ve Panteist Kime Denir?

Panteizm, dini bir inanıştan ziyade bir felsefedir ve panteist kişiler, bir tanrı karakteri yerine tanrı ile evrenin iç içe olduğu görüşünü benimsemişlerdir. Bu görüşe göre evrendeki her şey tanrının bir parçasıdır; tanrı doğadaki her bir nesnede, insanda ve her bir canlıda vardır. Her şey tanrıdır ve aynı zamanda tanrı da her şeydir. Panteizm görüşünü benimseyen kişilere de panteist adı verilmektedir.

Panteizm, 17. yüzyıl düşünürlerinden Baruch Spinoza tarafından geliştirilmiş bir teoloji görüşüdür ve panteizm felsefesini savunan ünlü kişiler arasında Albert Einstein da vardır. Panteizme benzer felsefelere Spinoza öncesinde de denk gelmek mümkündür, örneğin 3. yüzyılda Yunan filozof Plotinos da benzer görüşleri (monizm) savunmaktaydı. Georg Wilhelm Friedrich Hegel ve Johann Wolfgang von Goethe de panteist görüşü savunduğu bilinen kişilerdendir.

Panteizm felsefesine benzemekle birlikte Panenteizm felsefesi de evren ile tanrı arasındaki bütünlüğü savunur, ancak panteizmden farklı olarak Tanrı farklıdır. Doğadaki her şey tanrıdır ancak bunların dışında da tüm bu evreni yaratmış bir tanrı vardır. Dolayısıyla tanrı evrendeki her şeydedir ancak evrendeki her şeyin toplamı tanrı değildir görüşür vardır. Dolayısıyla apnenteizst görüşte tüm evreni yaratmış bir tanrı vardır ve doğadaki her şey yine tanrının bir parçasıdır (ama hepsinin toplamı tanrının bütünü değildir). Dolayısıyla panteizm görüşü her şeyin tanrı olduğunu; panenteizm görüşü ise her şeyin tanrıdan oluştuğu felsefesini benimser.

hasanhusami

29.12.2020 17:51

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Panteizm Nedir ve Panteist Kime Denir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.