5.00 / 1 oy

Kablonet'te modemi farklı bir odaya taşımak

Kablonet kurulumunu evin girişine yaptırmıştım ama kablosuz internet ile odalar modeme uzak kaldıkları için özellikle hızın 25 mbps'ye düştüğü saatlerde film izlemekte zorlanıyorum, sık sık donmalar ve kesilmeler oluyor. ben de modemi evin daha merkezi bir noktasına taşımanın mantıklı olacağını düşündüm.

İlk sorum, acaba modemin yerini benim değiştirip değiştiremeyeeğim. sonra biz modemi buraya kurmadık diyerek olası bir problemde destek vermemeleri gibi bir durum olabilir mi? olmaz ise elektrikçi çağırmadan uydu kablosunu f konnektörü ile uzatarak odaya kadar taşımak ve modemi de buraya koymak gibi bir düşüncem var. sizce atladığım bir konu olabilir mi ve kablo birleştirme aparatı kullandığım için hız kaybı yaşar mıyım?

kablonet konusunda daha önce açılan başlıklar:

 

bkz: Kablonet hangi VPN'leri Engelliyor?

bkz: Kablonet kurulumu ne kadar sürüyor?

bkz: ADSL ile Kablonet Arasındaki Fark Nedir?

bulent ezgu

27.01.2021 22:09

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 28 Ocak 2021 22:19
  26

  tek bir modem ya da router ile evin tüm noktalarında sağlıklı bir kablosuz bağlantı almanız çok zor. bu yüzden eski modeminiz duruyorsa muhtemelen wan özelliği vardır (bkz: Modem üzerindeki WAN portu nedir ve ne işe yarar?). uydu kablosu yerine ethernet kablosu (cat6 rj-45) uzatarak daha mantıklı bir çözüm senaryosu oluşturabilirsiniz. Hatta ve hatta elektrik kablosu bile kullanmadan router'ınızı yüksek bir yere asmak isteyebilirsiniz (bkz: POE (Power Over Ethernet) nedir?)

 • 27 Ocak 2021 23:25
  13

  birincisi, modeminizi kurduğumuz yerde kullanmalısınız gibi bir dayatmaları yok, adsl olsa onda da yok zaten. ikincisi konnektöre bağlı olarak ufak bir kayıp olabilir ama bu kayıp çok önemsiz ölçekte de olabilir. bu problemi yaşamamak için kaliteli bir f connector alabilir ya da duvarınızdan gelen uydu kablosunu tümden değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

  alternatif olarak şöyle bir teknoloji de var ama hiç kullanmadım: TP-Link Powerline İle Ethernet Aktarımı Yapmak

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kablonet'te modemi farklı bir odaya taşımak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.