5.00 / 1 oy

Nihilizm Nedir ve Nihilist Kime Denir?

Nihilizm felsefesi kısaca hiççilik olarak tanımlanmaktadır. Nihilist felsefeye göre hayatta hiçbir şeyin bir anlamı yoktur, her şey değersizdir ve boşunadır. Bu açıdan bakıldığında nihilizm için toptan bir reddediştir denebilir, çünkü nihilizm mutlak bir şüphecilik ile her şeyi inkâr etmektir. Bu anlamda bir yaratıcının ya da dinlerin varlığı da nihilizm açısından mevcut değildir. Nihlizm görüşlerini benimseyen kişilere ise nihilist adı verilmektedir.

bkz: Agnostisizm Nedir ve Agnostik Kime Denir?

bkz: Pragmatizm Nedir ve Pragmatik Olmak Ne Demektir?

bkz: Altruizm Nedir?

bkz: Panteizm Nedir ve Panteist Kime Denir?

bkz: Deizm Nedir ve Deist Kime Denir?

bkz: Ateizm Nedir ve Ateist Kime Denir?

Nihilizm'in yükselişi 19. yüzyıl'da doğu Avrupa'da gerçekleşmiştir ancak nihilizm dendiğinde akla genellikle ilk gelen kişi batı felsefesinin temsilcilerinden Friedrich Nietzsche'dir. Nietzsche Hristiyanlığı reddetmesi ve bunun nihilizm ile açıklanmış olmasına rağmen aslen Nietzsche için nihilist olmadığı söylenebilir. Bunun nedeni Nietzsche'nin bir üstün insan yaratılabileceğine olan inancıydı. Ancak nihilizmde böyle bir irade söz konusu olmadığı gibi bahsi geçen erdemlerin de gerçekleşebilmesine imkan yoktur.

Nihilizm, her şeyi boşvermiş olmak demek değildir, rasyonel bir sorgulama felsefesidir. Dolayısıyla hayattan umudunu kesmiş ve kalan hayatını hiçbir efor sarf etmeden geçirmek isteyen kişiler için de nihilist denilemez. Nihilistler hiçbir şey yapmayan insanlar değildirler, sadece her şeyin anlamsız olduğu fikrini benimsemiş sorgulayıcı insanlardır.

hasanhusami

29.01.2021 13:58

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Nihilizm Nedir ve Nihilist Kime Denir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.