5.00 / 1 oy

Markalarda renkler ve anlamları

Ürün ve hizmetlerine göre hedef kitlelerini belirlemiş ve logo ile kurumsal kimliklerini düzenlemekte olan firmalar için renklerin anlamlarını ve kullanım amaçlarını anlamak çok önemlidir. Sadece tabelası olan ve görünür olmaya çalışan fiziksel şirketlerden öte, internette ya da uygulama mağazalarında dijital olarak görünür olmak isteyen kişi ve kuruluşlar da kurumsal kimliklerini belirleme konusunda renklerin anlamlarını ve güçlerini anlamalı ve doğru kullanmalıdır.

İş görüşmesine giderken seçilen kravatın rengi bu yüzden önemlidir. Siyasetçiler de kiminle görüşecekleri ve iletişim tarzlarının ne şekilde olacağını izleyicilere hissettirmek için yine renklerin güçlerinden faydalanırlar.

Bu yazıda kısaca ana renk paletlerindeki renklerin anlamlarını ve hangi türden ürün kimlikleri için uygun olduklarını paylaşacağım.

Kırmızı: Enerji, aşk ve güç

Spor arabaların kırmızı renkte olduklarında daha çok istenmeleri tesadüf değildir çünkü kırmızı renkte güç göstergesi ve bir meydan okuma vardır. Güçlü araçları temsil eden en doğru renk de yine kırmızı renkli araçlardır. İç çamaşırlarında da çekicilik dendiğinde ilk akla gelen rengin yine kırmızı olması, kırmızı rengin bilinçaltında uyandırdığı tutku düşüncesidir.

Sarı: Eğlence, mutluluk, zeka, dikkat çekme, uyarı

Uyarı levhalarının sarı renkte hazırlanmaları, sarı rengin dikkat çekme özelliğinden kaynaklanmaktadır. Sarının bu özelliğini bilen reklamcılar, sansasyonel reklam başlıklarını vurgulamak için genelde sarı arka plan renklerini tercih ederler.

Yeşil: Tazelik, saflık, sağlık, büyüme

Özellikle büyük gıda markaları tarafından tercih edilen bir renk yeşil, çünkü tazelik ve doğallık anlamı var. Ama büyüme ve güven anlamları ile bir diğer sektör var ki neredeyse tüm örnekleri aynı tonlarda yeşil rengi tercih ediyorlar: bankacılık.

Mavi: Huzur, istikrar

Sağlık sektörü, hastaneler, medikal firmalar tarafından en sık tercih edilen renk mavidir çünkü huzur ve istikrarla birlikte yine güven duygusu aşılar.

Mor: Varlık, imtiyaz

Özellikle feminen ve premium ürünler sunan şirketler tarafından mor ve tonları çok sık tercih edilmektedir çünkü özellikle kadınlar üzerinde mor rengi kişiye özel ödül (exclusive) gibi bir psikolojik algı yaratmaktadır.

 

Advertiser Guy

01.05.2020 20:52

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Markalarda renkler ve anlamları

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.