5.00 / 1 oy

Yuvarlak topuzlu kapı kilidi nasıl değiştirilir?

Uzun zamandır oturduğumuz evimizde ilk günden beri kullandığımız ve hiç değiştirmediğimiz yuvarlak topuzlu kapı kilitlerinden var (ortasında kilit düğmesi olan ve basarak açılıp kapı kolunu çevirince geri açılan) ve yıllar geçmesine rağmen gözüme halen çok şık görünüyorlar. Ama kapılardan birisinin topuzu boşa dönmeye başlayınca biraz zorladım ve kısmen elimde kaldı. Sadece bu kapı kilidini değiştirmek için yine topuzlu yuvarlak kapı kilitlerinden bir tane internetten sipariş verdim.

Kapı kilidi değiştirme işlemini hep çok zor ve yapılamaz bir iş olarak düşünürdüm ama sadece tek bir tornavida yardımıyla (bir de yeni aldığım otel tipi olarak geçen tokmaklı kapı kilidinin içinden çıkan bir anahta var bunu kullandım) hem eski kilidi kolaylıkla söktüm, hem de yeni kilidi kolaylıkla yerine taktım.

Eski kilidi çıkartmak için, yeni aldığınız kapı kilidinin içinden çıkan özel bir anahtar var bunu topuzun yan tarafındaki deliğe sokup açmanız gerekiyor, sonra zaten gerisi ortaya çıkıyor ve tornavida ile yerinden çıkartmak 2 dakikanızı alıyor. Sonra yeni aldığınız topuzlu kapı kilidi kolunu da anahtar da dahil olmakla birlikte aynı yerlere takın ve tornavida ile sıkın. Toplamda 5 dakika bile sürmeyen basit bir işlem, bunun için evinize usta çağırıp da boşu boşuna 200 TL vermeyin diye bu yazıyı ekliyorum.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Araç kumandası nasıl kopyalanır?

bkz: Windows 10'da AirDrop Özelliği Nasıl Kullanılır?

bkz: Whatsapp'ta 3 kişi görüntülü konuşma nasıl yapılır?

bkz: DSG Şanzıman Nasıl Kullanılmalıdır?

bkz: Youtube yaş kısıtlaması olan videolar giriş yapmadan nasıl açılır?

bkz: Bisiklet için kaliteli kilit tavsiyesi

teiresisas

30.04.2021 19:15

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 16 Eylül 2021 00:54
  4

  dışarıdan vidası görünmediği için sanki özel ekipman olmadan takılıp sökülemez gibi görünüyor bu tür parçalar ama bir yerden tırnağını yakalayınca zaten son derece kolay mekanizmalar ve sökmesi de takması da çok kolay. bir kere yaptıktan sonra da bunun için mi eve gelen ustaya 200 lira veriyormuşum ben dedirtiyor. internetten kapı kilidini 50 tl'ye satın alın yeter, evinizde bir tornavida varsa zaten gerekli anahtar da kutusundan çıkıyor ve değiştirmek 5 dakikanızı almıyor

 • 16 Eylül 2021 09:12
  3

  ben de banyolardaki duvara bağlı tuvalet kağıdı tutucusu gibi parçaların hiç vidasını görmediğim için gerektiğinde nasıl sökülür acaba diye merak ederdim ama tümünün de mantığı aynıymış. dıştaki parça içeriden yuvalı oluyor ve sağ sol yaparak çektiğinizde tümü çıkıyor. içinde de duvara bağlantıyı sağlayan bir vida oluyor.

  kapı kilitleri için de yine standart bir prensip var, kilidini uygun anahtar ile oynatınca tık diye bırakıyor zaten kendini.

  not: bu arada içeriden kilitllenmiş bir yuvarlak topuzlu kapı kilidini acilen açmanız gerekirse sağa sola sertçe sonuna kadar çevirerek birkaç deneme yapmanız yeterli, sonra kilit bir şekilde sertçe vurulmalar sonucu açılmış oluyor.

 • 12 Temmuz 2022 06:15
  0

  yeni aldığınız topuzun içinden bir anahtar çıkıyor, o olunca eski topuzu tek hamlede sökebiliyorsunuz

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yuvarlak topuzlu kapı kilidi nasıl değiştirilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.