5.00 / 1 oy

DSG Şanzıman Nasıl Kullanılmalıdır?

DSG şanzımanları ilk yaygınlaşmaya başladıkları dönemde 2011 model bir volkswagen jetta ile deneyimlemiş ve sonunda da şanzımanın bozulması ile aracı düşük fiyata satmak zorunda kalmış bir kardeşiniz olarak bu başlığı açmak ve DSG şansıman kullanan arkadaşların görüşlerini almak istedim. DSG şanzıman, o zamanlarda 7 ileri vites ile hiç hissettirmeyecek yumuşaklıkta ve inanılmaz bir hızda vites değiştiren ve rampa inişleri dışında da çok kararında vites seçimleri yapan bir otomatik şanzıman olarak benim aklımda kaldı. Ama son dönemlerde arabayı P'den D'ye alırken sürekli hata alıyor ve arabayı kapatıp tekrar çalıştırarak 10. denememde falan ancak vites geçişini yapabiliyordum, dolayısıyla da DSG benim için öcü oldu ve sonraki dönemlerde de DSG'li araç almaktan çok çekindim. Bu arada çok sakin vites değiştiren, P'den D'ye geçerken R'de ve N'de de yavaş yavaş ve zaman geçirerek otomatik şanzıman kullanan birisiyim. Aracı da üzmem ve yüksek devir kullanmak ya da benzeri araç zorlayıcı sürüşüm de yoktur.

Bugün bir arkadaşımın 2020 model volkswagen passat'ını sürünce DSG şanzımanın son versiyonunu da deneyimleme fırsatı bulmuş oldum. Vites geçişleri daha da hızlı ve yumuşak hale gelmiş ve resmen siz hiç farketmeden araba onca vites arasında gidip geliyor. BMW'nin ZF şanzımanı ile yarışır derecede başarılı. Ayrıca DSG şanzımanın artık yeni versiyonlarında benim yaşadığım gibi sorunlar olmadığını ve şanzıman hatası almadan 200.000 km'nin taş olduğunu söyledi ama ne derece her araba için geçerlidir bilemiyorum.

DSG şanzıman konusundaki görüşleriniz ve DSG şanzıman kullanıcılarının dikkatli olması gereken konular konusundaki tavsiyelerinizi alabilir miyim?

Editör editi: benzer başlıklar için;

bkz: Yeni model arabalarda kronik DSG arızası durumu devam ediyor mu?

bkz: Çift kavramalı şanzıman (DSG) nedir?

bkz: Debriyaja basmadan vites değiştirmek şanzımana zarar verir mi?

bkz: Android Auto Nedir? Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

bkz: Arabanın silecek suyu donarsa ne yapılmalıdır?

bkz: Peugeot 3008 Active Allure ve GT-Line arasındaki farklar nelerdir?

nakliyatciyim

14.04.2021 13:36

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 8 Mayıs 2022 03:37
    0

    dsg şanzımanlı araçlar genellikle kiralık filo arabalarında da çok yaygın olduğu için ikinci elini satın alırken filo arabası olmadığına emin olunarak alınmalı

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
DSG Şanzıman Nasıl Kullanılmalıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.