5.00 / 1 oy

ytd ne demektir ve yasal bir koruyuculuğu var mıdır?

İnternet, bildiğimiz gibi dünyanın en büyük bilgi ağı olmasının ötesinde aynı zamanda dünyanın en büyük bilgi kirliliğinin de merkezi. Herkes her anlamda fikir ve görüşlerini belirtebiliyor, hatta bazıları görüşlerinin gerçekleşmeyenlerini siliyor ve sadece gerçekleşenleri twitter gibi ortamlarda paylaşmaya devam ederek kendince finansal konularda kanaat önderi sıfatı kazanmaya çalışıyor. Sonuç olarak internette her türlü hisse senedi, kaldıraçlı piyasa, emtia ve kripto para konusunda her türlü fikir, görüş, yazı ve tavsiyeyi görebilirsiniz. Hatta bazı kişiler ve kurumlar, pozisyonları gereği manipülasyon fırsatı oluşturabilmek için çok sayıda takipçi üzerinden piyasaya etki etmeyi bile denediler geçmişte.

Bu bilgi kirliliğine bir son vermek amacıyla SPK (Serpaye Piyasaları Kurulu), yatırım tavsiyesi vermeyi, manipülasyon amaçlı piyasa dolandırıcılığı olarak değerlendireceğini ve suç kapsamında olduğunu belirten bir mevzuat yayınladı. İşte Bu süreçten sonra insanlar, önce yazdıkları finansal tahmin içeren yazılara "yatırım tavsiyesi değildir" ibaresi eklemeye başladılar. Sonra üşengeçlikten ve sosyal medyanın karakter sınırlamasından dolayı bu ifadeyi kısaca ytd olarak kısalttılar.

Benim görüşüm, gelecekteki finansal hareket beklentilerini çok büyük iddialarla yazılan ve kendini de savunduğu pozisyonu almış bir yatırımcı olarak gösteren kişilerin yazıları, her ne kadar sonuna ytd ya da yatırım tavsiyesi değildir yazsa da yatırım tavsiyesi hükmündedir, çünkü insanların finansal hareketlere dair düşünce ve fikirlerini manipüle etme potansiyeli (ve muhtemelen amacı) vardır. Sonuç olarak olası bir suç duyurusu durumunda bugüne kadar olası bir piyasa dolandırıcılığı suçlamasında ytd yazdığı için aklanan birisini de duymadığım için çok da itibar edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Ama yine de bu da benim şahsi görüşümdür ve herkesin internette paylaştığı görüş ve davranışlar kendini bağlar.

 

Editör editi: benzer bazı diğer yazılar için;

bkz: Borsa Forumu Klişeleri Sözlüğü

bkz: Google'dan Borsa ve Hisse Senedi Verilerini Görmek

bkz: Borsaya İlgi Duyan Herkesin Okuması Gereken 20 Kitap

bkz: Hisse Senetleri Fiyatları Neden %10'dan Fazla Değişemiyorlar?

bkz: Hisse Senedi Bölünmesi Nedir ve Nasıl Gerçekleşir?

bkz: Borsada Yatırılan Paradan Fazlası Kaybedilebilir mi?

Y.Akbulut

18.04.2021 09:09

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 30 Ağustos 2022 07:30
    0

    ekonomik haberlerin yol açacağı gelişmelere bağlı olarak kendi analizlerini sunan kişiler başında ya da sonunda yatırım tavsiyesi değildir dediklerinde sinir oluyorum, o zaman saatlerce ne anlatıyorsun?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
ytd ne demektir ve yasal bir koruyuculuğu var mıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.