5.00 / 1 oy

Şarap Mantarı Neyden ve Nasıl Üretilir?

Özellikle kaiteli şarapların uzun süre saklanabilmeleri için üzerlerindeki mantarın kaliteli olmasına bağlıdır çünkü şaraplar uzun yıllar saklanacaksa nefes almaları gerekmeltedir. Oramdali sıcaklık ve nem dengesizlikleri ise şarabı değil, şarap şişesinin üzerindeki mantarın yapısını bozduğu için şişedeki şarapta da bozulmalar meydana gelir. Şişelerin üzerindeki mantarların içindeki gözdenekler daha az (dolapta beklerse sıkılaşır ve çıkartırken de parçalanır) ya da daha fazla (sıcakta fazla beklerse) hava geçişine sebebiyet vermiş olur.

Piyasada satılan tüm şarap mantarları aynı değildir, mantarları da şarapları gibi farklı kalitelerde oluyorlar. Doğal şarap olarak nitelendirebileceğimiz şarapların üzerindeki mantarlar Mantar Meşesi (Quercus Suber) adı verilen bir ağacın kabuğunun yılın belli dönemlerinde dış kabuğunun soyulması ile elde edilir. Bu kabuk, suya ve sıcağa karşı dayanıklı olduğu için şarap mantarı dışında tekstil ve endüstriyel alanlarda da kullanılmaktadır.

Mantar meşesi adı verilen ağaçlar ortalama olarak 150 yıl yaşıyorlar ve üzerlerindeki kabukların soyulabilmesi için de ağaçların en erken 70 yaşına gelmesi bekleniyor ve her dokuz yılda bir bu işlem tekrarlanıyor. Dolayısıyla doğal şarapların üzerindeki mantarlar da aslında tamamen organik ürünler.

kobra

20.10.2020 10:23

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 15 Haziran 2022 08:34
    0

    her şeyin hesaplı bir alternatifi olmak zorunda ki ucuz ürünler de piyasada satışa çıkabilsin. mesela marketlerde satılan ısıl işlem görmüş sucukların çevresinde olması gereken bağırsak zarı yerine nasıl bir tür naylon kullanılarak ürün maliyetleri düşürülüyorsa benzer bir durum şarap mantarlarında da var. çok dandik ve hemen parçalanan şarap mantarları var ki bunların hiç de ağaçtan falan edinildiklerini zannetmiyorum

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Şarap Mantarı Neyden ve Nasıl Üretilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.