5.00 / 1 oy

Tirbüşon Olmadan Şarap Nasıl Açılır?

Şarap, bira gibi dışarıda gezinirken hadi canım bir çekti alayım da şurada bira içeyim sonra yoluma devam edeyim içkisi değildir. Tabii bu sözüm köpek öldüren diye tabir ettiğimiz sokak ortasında şarap şişesini kafalarına diken ayyaş kişiler için geçerli değildir. Bir çok kişi için şarap güzel bir masa başında, kırmızı et ya da beyaz et yemekleri ya da balık ile birlikte ağır ağır sohbet esnasında tüketilen nezih bir içecektir. Dolayısıyla da hem her renk şarap için ayrı şarap kadehleri bulunmakta hem de şarabın açılması için özel açacağını yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda şarap açmak için kullanılan tirbüşon’un bulunmaması ya da var olsa bile kırılması gibi talihsiz durumlar olabilmekte. Bu durumlarda yani tirbüşon olmadan da şarap açılabilir mi sorusuna yanıt aramak için başımdan geçen iki tecrübeye değinmek istiyorum. 

İlk olayda yanımızdaki kişiler çok iddialıydı tirbüşon olmadan da şarap açabilecekleri konusunda. Içlerinden biri dedi ki öncelikle şarap şişesinin mantarın olduğu ağız kısmını açıkta bırakacak şekilde şarap şişesini bir havluya ya da beze, kumaşa (bu bir tişört bile olabilir) sarıp şişenin arka kısmına ya sertçe avuç içinizle vurmalısınız ya da bir duvara yavaş yavaş şişenin arka kısmını vurmalısınız ta ki mantar yavaş yavaş yerinden hareket edene kadar. Burada avuç içi ile vurmak hem daha fazla zaman alan bir uğraş hem de elinizin uzunca bir süre ağrımasına sebep olduğu için duvara vurma taraftarıyım ben daha çok. Sanırım 10-15 dakika dikkatli bir şekilde şarabı yatay olacak şekilde duvara vurduktan sonra şarap şişesinin mantarını elle çekip çıkarabilecek duruma gelmiştik. Bu bizim gibi şarap severler için nasıl inanılmaz büyük bir başarıydı, anlatamam…

İkinci olayda ise şarap ile arası olmayan bir arkadaşımızın evinde şarap içme gayreti içindeyken elbette tirbüşon olmayınca yine kendi çabalarımızla şarap açma gayretine giriştik. Bir önceki deneyimimizin başarılı olduğunu anlatsak da arkadaşı bir türlü ikna edemedik çünkü ses yalıtımı çok iyi olmayan bir apartman dairesinde olunca arkadaş duvara vurma sesinden rahatsız olacak komşularından çekinmişti. Biz de o zaman tirbüşon mantığı ile anahtar kullanarak şarap şişesindeki mantar tıpayı çıkarabiliriz diye düşündük ve neredeyse tüm sivri uçlu anahtarları tek tek denedik. Mantarı yukarı doğru açmayı başaramayınca şarap şişesinin içine doğru ittirmeye çalıştık. Aslında bir yerde başarılı oluyorduk ki nasıl olduğunu daha anlayamadan, mantar tıpa şarabın içine düştü ve şarap yukarı tavana ve yan duvarlara doğru fışkırmaya başladı. Hepimiz bibirimize bakakaldık çünkü duvarlar kıpkırmızı olmuştu. 

Diyeceğim o ki ilk yöntem duvara vurma yöntemi işe yarasa da anahtar ile şarap şişesini açma yöntemi başarısızlıkla sonuçlanmış oldu. En iyisi arabanın torpido gözünde ya da anahtarlıkta küçük bir tirbüşon barındırmakta fayda var. 

minebirinci

02.01.2021 20:50

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tirbüşon Olmadan Şarap Nasıl Açılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.