5.00 / 1 oy

Balzamik sirke nedir ve nerelerde kullanılır?

Balzamik sirke, kökeni İtalya olan bir sirke türüdür ve geçmişte sadece yabancı üretim olanları çok pahalıya satılırken bugün nispeten daha satın alınabilir bir üründür. İtalya'da üretilen ve Türkiye'de az sayıda yerde satılan daha kaliteli balzamik sirke markaları da var, ama litresi 20-30 TL civarına satılan yerli üretim balzamik sirkeleri de satın alabilirsiniz.

Açıkçası balzamik sirkenin daha kimse adını bilmezken Cem Yılmaz'ın bir şakasında balzamik sirkeden bahsetmesi ile insanlar balzamik sirkenin ne olduğunu çok merak ettiler ve deneyenlerin olumlu reaksiyonları sonucunda yerli üretim açısından yeni bir sektör doğdu bile diyebiliriz.

Balzamik sirke, yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Özellikle zeytinyağı ile birlikte harika bir ikilidir ve bildiğimiz sirkedeki sert koku balzamik sirkede olmaz. Kendi öz lezzeti de harikadır ve kendi favorim olarak da sumak ekşisi ile birleştirildiğinde harika bir ikili olur. Sumak ekşisi bulamayanlar nar ekşisi ile birlikte de kullanabilirler. Bir diğer yakın dostu da limondur.

Artık hesaplı balzamik sirkeler de hemen tüm marketlerden satın alınabilmekte olduğu için bir sonraki sirke siparişinizde tercihinizi balzamik sirkeden yana kullanmanızı ve bir kere denemenizi öneririm, memnun kalırsanız düzenli olarak tüketmeye zaten devam edersiniz.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Pirinç Sirkesi Yerine Ne Kullanabilirim?

bkz: Beyaz Sirke Nedir ve Ne İşe Yarar?

bkz: Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

bkz: Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

bkz: Salatayı Daha Lezzetli Yapabilmenin Püf Noktaları

bkz: Kuzukulağı ile hazırlanabilecek salata tavsiyesi

berrin_izmir

04.05.2021 12:12

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Balzamik sirke nedir ve nerelerde kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.