5.00 / 1 oy

XBox Series S ile XBox Series X serisi arasındaki farklar nelerdir?

Microsoft, Sony'nin Playstation 5'ine rakip olarak piyasaya iki farklı konsol sürdü: XBox Series S ve XBox series X. Peki iki konsol arasındaki yaklaşık 3.000 TL'lik farkın gerekçesi ne ve bu farkı verip de XBox series X almaya gerek var mı? Yoksa XBox series S de yeni çıkacak oyunlarda beklentilerimizi karşılamaya yeter mi?

Ürünlerin fiyatları henüz sınırlı stoklardan dolayı tam olarak oturmamış olsa da ortalama olarak şu seviyelerde olduğunu internetten görebilirsiniz.

XBox series X Fiyatı: 7.000 TL

XBox Series S Fiyatı: 4.000 TL

Yeni nesil oyun konsolları, yenilenen arayüleri ve yazılımlarından çok donanımsal iyileştirmeler ile önceki nesildeki seleflerinden ayrışıyorlar. Bu donanımsal iyileşmelerden de bence en önde geleni SSH hard disk kullanmaları. Hem XBox series S, hem de XBox series X SSD hard disk kullandığı için bu konuda her ikisine de artı puan yazıyoruz. Artık oyunlarımızı optik sürücü kullanmadan internetten indiriyor olmamız ve her bir oyunun da ortalama 50 GB boyutlarında olması da hem hızlı, hem de yüksek kapasiteli birer hard diske ihtiyaç duyuyordu ve  XBox Series S 512 GB SSD ve XBox Series X de 1 TB SSD hard disk ile geliyor. Blu-ray sürücü zaten sadece XBox Series X'te var, XBox Series S satın alırsanız optik sürücü kullanma şansınız da bulunmuyor.

İki konsol arasıdaki ikinci fark, grafk işlemcileri arasındaki farktan kaynaklanıyor. XBox Series S 4 teraflop gücünde bir grafik işlemciye sahipken XBox Series X ise 12 teraflop gücünde bir grafik işlemci ile geliyor.

XBox Series S ile XBox Series X arasında en belirgin fark, oyunlarda sunmakta oldukları çözünürlük değerleri. Eğer 4K bir televizyona ya da ekrana bağlayarak konsolunuzda 4K oyunlar oynamak istiyorsanız gerçek 4K çözünürlükte oyun oynayabilmek için XBox Series X satın almanız gerekiyor. Ama 1440p çözünürlükte oyun oynamak da bana yeter derseniz XBox Series S alabilirsiniz.

Her iki konsol da geriye dönük oyunlar için uyumluluk imkanı sunuyorlar ve XBox 360 gibi bir konsoldan bu konsollardan birisine geçiyorsanız eski oyunlarınızı bu konsollarda da oynayabiliyorsunuz.

Not: Playstation mu yoksa XBox mı derseniz bu sorunun yanıtı bence yüksek oyun fiyatları ve Game Pass imkanından dolayı XBox olacaktır.

Editör editi: benzer başlıklar için;

bkz: amazon.de'den playstation ya da xbox alsam ne kadar vergi çıkar?

bkz: Xbox 360 için Kinect Almaya Değer mi?

bkz: Yurt dışından alınan Playstation 5 Türkiye'de garanti kapsamına girer mi?

bkz: Playstation 4 düğmeden nasıl kapatılır?

bkz: Playstation 4'te hangi oyun ne kadar yer kaplıyor nasıl görülür?

bkz: Playstation Store'da Türkçe Oyunları Filtrelemek

rockland

02.04.2021 23:14

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
XBox Series S ile XBox Series X serisi arasındaki farklar nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.