5.00 / 1 oy

Uykuluk, Fındık, Badem ve Boğazlık Nedir? Hangi Hayvanın Neresinden Çıkar?

Tüm kokoreç evde nasıl yapılır? Fırın ve mangal için tarif ve Kokoreç Yerken Hangi Baharatlar Atılır ve Güzel Gider? yazılarımda evimizde de kokoreç yapabileceğimizi ve bu kokoreçlerin dışarıdan hazır olarak satın alacağınız kokoreçlerden daha bile lezzetli olacağı konusunda uygulamalı olarak görüşlerimi paylaşmıştım. Bugün de bostonlu nick'li yazara özenerek sakatat parçaları olarak adı çok sık duyulan ama hangi hayvanın neresinden çıktığı pek bilinmeyen uykuluk, fındık, badem ve boğazlık hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Yazarın da güzel yazıları olduğu için bkz vermeden geçmeyelim..

bkz: Picanha (Pikanya) Nedir ve Hangi Hayvanın Neresinden Çıkar?

bkz: Pançeta Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

bkz: Asado Nedir ve Nasıl Yapılır?

bkz: Sokum Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

Yazar arkadaş sakatatlar konusuna pek girmediği için bu konuda da ben öğrendiklerimi paylaşmak istedim. Kokoreç bildiğimiz gibi etrafında kuzu bağırsağı olan bir sakatat ve içinde de bu saydığım bezeler (gland) mevcut. Beze diyorum ama buna doku diyenler de mevcut; örneğin uykuluk bezesi ingilizce sweetbread ve latince de thymus (timus) olarak geçiyor. Bizdeki hazırlama kültürü yaygın olarak kokoreç gibi sakatatların içindeki lezzeti zenginleştirmek ya da Sütlüce gibi yörelerde hazırlandığı şekli ile yemekle sınırlı olsa da dünya mutfağında da birçok şef tarafından yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir bu bezelerin. Süt kuzudan çıkan türleri daha lezzetli olduğu için hep kuzudan çıkar olarak bilinir ancak bu bezeler dana da dahil olmak üzere aslen birçok canlıda vardır. Gelelim hangi bezenin nereden çıktığına:

Uykuluk: Üst göğüs kafesinden çıkan bezedir

Fındık - Badem: Bağırsak arasından çıkar

Boğazlık (Gerdan uykuluğu): Boğaz bölgesinden çıkar

volkanoxfb

20.01.2021 16:29

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Uykuluk, Fındık, Badem ve Boğazlık Nedir? Hangi Hayvanın Neresinden Çıkar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.