5.00 / 1 oy

Brisket nedir ve nereden çıkartılır?

Et ile ilgili ne kadar çok detay varmış bilmediğim, ben de mangalı kağıt çıra jel falan tutuşturduğunda sevinen adamdım yakın bir zamana kadar, okudukça fazla kaynak var okunması gereken ve detaya indikçe daha da detaylı bilgiler size ışık tutmuş oluyor. Hani pahalı steak'çilerde yediğiniz lokum gibi etler neden evde olmuyor diyorsunuz ya, hah işte ben de onun peşindeyim, en azından o amaçla başladım ve bambaşka yerlere geldim. Neyse, konuyu dağıtmayalım..

Instagram'da yemek paylaşımı yapan kanalları takip ediyorsanız et odaklı kanallarda çıkan brisket fotoğraf ve videolarını görmemiş olamazsınız. Peki brisket nedir ve hangi hayvanın neresinden elde edilir? Hatta konuya biraz meraklı olanlar için brisket ile döş aynı şey midir yoksa aralarındaki farklar nelerdir anlayabildiğim kadarıyla burada bilgi vermek istedim.

Google'da brisket nedir diye arama yaparsanız google size wikipedia referans linki ile birlikte brisket'in döş olduğunu söyleyecektir. Peki kasabınıza giderek döş aldığınızda bu fotoğraf ve videolardaki hazırlanan brisket etlerden elde etmiş mi olursunuz? Maalesef hayır çünkü dananın boşluk kısmı, et olarak tüketilemeyecek kadar (kıyma olabilir) yağlı bir ettir. Peki brisket dananın neresinden çıkar derseniz, kasabınıza söylemeniz gereken şey, döş ile kolun altı arasında kalan az yağlı olan kısımdır ve kaburganın üzerinden kemikler olmadan alınmalıdır (göğüs bölgesi).

Henüz güzel bir brisket hazırlayabilecek kadar kendime güvenmediğim için tarifini vermeye falan girişmiyorum ama o günler de gelecek inşallah, o zaman da buraya yazarım :)

volkanoxfb

13.09.2019 13:47

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Brisket nedir ve nereden çıkartılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.