5.00 / 1 oy

Fırında Kuzu Şiş Nasıl Yapılır?

Sitede zaten başka bir yazar tarafından hazırlanmış Mangalda pamuk gibi kuzu şiş yapmanın sırları yazısını görünce mangalda kuzu çöp şiş yapımı yazısı hazırlamak yerine ben de evinde mangal yapma imkanı bulunmayanlar için fırınlarını kullanarak nasıl fırında kuzu şiş hazırlayabileceklerini paylaşmak istedim.

Önceki iki yazımda yumuşak ve sulu bir kuzu şiş hazırlamak için tercih etmemiz gereken et seçimini ve terbiyesinden bahsetmiştim (bkz: Kuzu Şiş Kuzunun Neresinden Yapılır? ve bkz: Kuzu Şiş Terbiyesi Nasıl Yapılır?). Gelelim kuzu şişlerimizi fırında nasıl pişirebileceğimize.

- Marketlerde satılan uzunca kürdanlar gibi çöp şiş şişleri var. Bu şişlerden kullanarak aralarında boşluk da bırakarak küçük parçalar halinde kestiğiniz etleri dizin. Tercihen aralarına yer yer kuyruk yağı da ekleyebilirsiniz

- Artık etler pişme aşamasına geçeceği için tuzlama işlemini yapabiliriz

- Kuzu şişler piştikçe suları damlayacağı için fırını batırmamaları amacıyla altına tepsi koymak gerekiyor. Pişerken etlerin kurumaması için tepsinin içine su da koymanızı tavsiye ederim

- Fırınınızı ısıtın (200 derece fanlı alt üst olacak şekilde)

- Altta tepsi, üstte de fırın olacak şekilde fırınınızın iç kısmını düzenleyin ve etlerinizi de tellere dizin

Fırında kuzu şişin pişme süresi, etlerin hangi boyutta dilimlendiklerine ve fırının özelliklerine göre değişiklik göstereceği için net bir süre vermiyorum. Ancak ara ara dışarıdan etlerin rengini kontrol ederek etlerinizi kurutmadan doğru zamanlamayı tespit edebilirsiniz.

Önceki benzer yazılarımdan bazıları için;

bkz: Sucuk mangalda nasıl pişirilir?

bkz: Köfte tavada nasıl pişirilir?

bkz: Pirzola tavada nasıl pişirilir?

bkz: Tranç Nedir ve Nasıl Pişirilir?

bkz: Sokum Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

bostonlu

08.04.2021 20:49

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Fırında Kuzu Şiş Nasıl Yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.