5.00 / 1 oy

Goji Berry - Wolfberry (Kurt Üzümü) Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Bugün bir arkadaşım tarımsal bir proje ile gelince goji berry (kurt üzümü) meyvesinin adını (Wolfberry ve goji yemişi olarak da biliniyor) ve varlığını öğrenmiş oldum ve hakkında biraz araştırma yapınca bulduklarımı da derli toplu olarak buradan paylaşmak istedim. Goji berry (kurt üzümü) meyvesi bazı asya ülkelerinde uzun yıllardır yetiştirilmekte olan ve faydalarından dolayı da yaygın olarak tüketilmekte olan bir meyveymiş. İçerdiği vitaminlere ilave olarak antiaoksidan özelliği de oldukça güçlüymüş.

Goji berry (kurt üzümü) meyvesini ister bulabilirseniz yaş meyve olarak, isterseniz de kurutulmuş olarak tüketebiliyorsunuz. Ülkemizde çok az üretildiği için yaş meyve olarak tüketmek maalesef masraflı ve bulması da zahmet gerektiriyor. Tablet formatındaki goji berry'li hapların ise etkilerini araştırmadığım için bilemiyorum. Zayıflama, enerji verme, anti-aging ve cinsel güç verme gibi çeşitli faydalarından bahsedilmekle birlikte tadının ise mayhoş ve ekşimsi olduğundan bahsedilmiş ancak çok fazla tüketişmesi durumunda faydasından çok zararı varmış.

Türkiye'de üretimi çok yaygın olmadığı için toprak analizi ve mevsimsel şartlar göz önüne alınarak yatırım yapılabilir bir seçenek olarak görünüyor. Goji berry (kurt üzümü) fidanları ve cinsleri konusunda pek bilgim olmasa da bir araştırma yapar da daha fazla bilgi edinebilirsem buradan paylaşırım.

Ahmet.Güler

09.07.2020 16:10

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 19 Mart 2022 06:05
    2

    yakın zamanda adını çok duyacağımız iki meyveden birisi bu, diğeri de aronya. özellikle yeni tarımsal yatırım olarak hem yetiştirmesi kolay, hem de arzı az olduğu için potansiyel getirisi fazla olan meyveler bunlar. ilk üreten de kurutan da reçelini yapan da çok kazanç sağlayacak diye düşünüyorum

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Goji Berry - Wolfberry (Kurt Üzümü) Nedir ve Faydaları Nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.