5.00 / 1 oy

Mangalda pamuk gibi kuzu şiş yapmanın sırları

Hafta sonu mangalda kuzu şiş yaptım ama bu sefer kaliteli restoranlardaki gibi yumuşacık kuzu şiş yapmak için çok kaynak okudum, çok videolar seyrettim ve et konusunda deneyimli insanlara da danışabildiğim kadar danıştım. Sonuç olarak dışarıda yediğim kuzu şişlerden bile lezzetli bir et pişirdim ve neler yaparak bu yumuşacık kıvama ulaştığımı da burdan paylaşmak istiyorum.

Eti marine ederken fotoğrafını hiç çekmedim ama pişirirken ve piştikten sonra servis edilmiş fotoğraflarını çekmişim, kuzu şişi iyi pişmiş sevdiğim için görüntüler şu şekilde:

kuzu şiş

kuzu şiş mangal

Gelelim eti nasıl yumuşacık hazırladığıma. Maalesef dışarıdan alıp eve getirir getirmez pişirilen etlerle bu mümkün değil.

1. Kasaptan kuzu but eti aldım ve kuzu eti de koyun etine göre daha yumuşak oluyor.

2. Eti soğan+süt+baharat+sirke karışımı içerisinde 18 saat kadar marine ettim. Cağ kebap marinasyonunda tuz da kullanmıştım ama tuzun kuzu etini sertleştirdiği tezini denemek için bu sefer marinasyonda tuz kullanmadım. Eti gerçek anlamda yumuşatan etmen tam olarak marinasyondur ve marinasyon her mangalın olmazsa olmazıdır

3. Eti dinlenmiş yumuşak ateşin üzerinde pişirdim. Briket kömürlerden kullandığım için genellikle bu kömürler normal kömürlere kıyasla daha yüksek bir ısı üretiyorlar. Bu sefer briket kömürlerin yanına doğal kömürler de ekleyerek bu ısıyı daha düşük seviyelerde tutmaya çalıştım ve ateşin dinlenmesinden sonra kuzu şişleri mangala aldım.

Sonuç olarak hayatımda yediğim en lezzetli ve yumuşak kuzu şişi yemeyi başardım.

Edit: Bkz Kuzu Eti Nasıl Marine Edilir?

volkanoxfb

31.03.2020 17:13

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mangalda pamuk gibi kuzu şiş yapmanın sırları

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.