5.00 / 1 oy

TP-Link Deco E4 incelemesi yorumları ve şikayetleri

300 metre karelik bir alana tek bir internet hattı üzerinden homojen ve hızlı bir internet dağıtabilmek için çok ürün satın aldım, 4 kocaman antenli ve pahalı router'lar, 8 antenli daha büyük ve daha pahalı router'lar, wireless repeater'lar derken 5 ghz olarak router'ın 20 metre kare ilerisinde bile hiçbir türlü verimli bir internet bağlantısı hiçbir türlü elde edemedik. Derken bir arkadaşım mesh denen teknolojiden ve mesh'in artık hesaplı ev tipi çözümlerinden bahsetti.

Mesh, birden fazla kablosuz access point ile dağıtılmış tek bir kablosuz ağ sunan bir teknoloji, tüm cihazlar aynı kablosuz interneti yine kablosuz alarak dağıtıyor ve geniş bir alanın tamamında kablosuz internete bağlı cihazlar bir ağdan çıkıp diğerine bağlanmak durumunda kalmadığı için kesintisiz ve hızı bir kablosuz internet ağı kurulmuş oluyor. Örneğin geniş alana yayılmış iş merkezleri ya da çok katlı evler için mesh teknolojisi tam aranan çözüm özetle.

Mesh konusunda çok fazlar markanın sunduğu çeşitli çözümler mevcut, ben tercihimi değerlendirmelerini okuduktan sonra fiyat-performans ürünü olduğuna kanaat getirdiğim TP-Link Deco E4'ten yana kullandım ve iki cihazdan oluşan seti amazon.com.tr'den 628 TL'ye satın aldım.

Evde kablonet kullanıyorum ve netmaster modem'i bridge moduna alarak (bkz: Netmaster infinity 401 Bridge Mode Kullanımı) TP-Link Deco E4 cihazın tekini router olarak kullandım. İkinci cihazı ise 2 oda yana kurdum ve bunu da kablosuz access point olarak ayarladım. Sonuç olarak evin her bir köşesinde 90 mbit civarı kesintisiz bir kablosuz internet ağı kurmayı başarmış oldum. AC-1200 standardı eski diyenler olabilir ama ben daha fazla para vermemeyi tercih ettim ve internet bağlantım da 100 mbit olduğu için TP-Link Deco serisinin daha pahalı olan ürünlerini almadım. Ama kendi şartlarınız için değerlendirebilirsiniz.

Sonuç olarak geniş bir alana hızlı ve her yerden yüksek kablosuz bağlantı sunan bir mesh sistemi için TP-Link Deco E4 satın almanız yeterli. Sayı olarak ise 4+1 bir ev için muhtemelen 2 cihaz yeterli olacaktır ama isterseniz daha sonra ekosistemi zaten genişletebiliyorsunuz.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Powerline Adaptör Nedir ve Nasıl Çalışır?

bkz: Surfshark VPN İncelemesi (2021)

bkz: Xiaomi Mi Smart Home Akıllı Ev Güvenlik Sistemi Detaylı İncelemesi

bkz: Sennheiser Momentum True Wireless 2 Detaylı İncelemesi

bkz: Russell Hobbs Baharat Öğütücüsü İncelemesi

bkz: Xiaomi BT Termometre incelemesi (Dijital Ekranlı)

derman

01.05.2021 11:46

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 2 Kasım 2021 00:10
    3

    ben de evde köşe bucak her yerden kablosuz internetin tam çekebilmesi için bu deco'lardan 4 tane kurdum ve artık kablosuz internetin verimsiz kaldığı tek bir iğne deliği bile kalmadı. koca villalarda bile çok sağlıklı mesh ağları kurulabilir bu cihazlarla ve nispeten hesaplı da sayılır.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
TP-Link Deco E4 incelemesi yorumları ve şikayetleri

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.