5.00 / 1 oy

Powerline Adaptör Nedir ve Nasıl Çalışır?

Powerline adaptör alıp kablosuz internet yerine router'dan uzakta kalan bilgisayarımı ethernet kablosu ile interneti bağlamayı düşünüyordum ve powerline adaptörlerini araştırıyordum ki benimle benzer sıkıntılar yaşayan bir yazarın Mesh ile Wi-Fi Repeater arasındaki farklar nelerdir? yazısına denk gelince ben de powerline adaptörler konusunda biraz bilgi vermek istedim.

Powerline adaptör, en az iki adet prize takılan adaptör cihazından oluşuyor ve birinci cihaz prize takılıyor ve modem ya da router'dan ethernet kablosu ile interneti bu cihaza bağlıyorsunuz. Dolayısıyla kaynak cihaz gibi düşünebilirsiniz bu cihazı. İkinci (ve varsa daha fazlası) cihazı ise uzaktaki bir odada prize taktığınızda elektrik hattı üzerinden internet çok az bir kesinti ile ikinci adaptöre ulaşmış oluyor ve bu ikinci cihazdan ethernet kablosu ile bağlantınızı alıp kullanabiliyorsunuz. Bu adaptöre de verici diyelim. Wireless internet özelliği olan vericiler de mevcut ama fiyatları biraz daha yüksek. Elinizde eski fazla router varsa access point noktası oluşturmak için de bu verici adaptörü kullanabilirsiniz.

Sitede bir ürün hakkında yazılan bir yazı var (bkz: TP-Link Powerline İle Ethernet Aktarımı Yapmak), Türkiye'de olmasa da yurt dışında bu prensiple çalışan başka markaların ürünleri de mevcut.

Evinin içinde bir noktadan diğerine (çok katlı villalar ya da tek katlı apartman daireleri olabilir) kablo çekmek istemeyen ve kablosuz internetten verim alamayan kullanıcılar için mükemmel bir çözüm.

Not: internette akım koruyuculu prizlere takılan adaptörlerde hız düşüşü gözlendiği yazıyor, alıp da benzer bir problem yaşarsanız bir de doğrudan duvardaki prize takarak kullanmayı deneyin.

xavi33

05.02.2021 18:25

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Powerline Adaptör Nedir ve Nasıl Çalışır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.