5.00 / 1 oy

Xiaomi BT Termometre incelemesi (Dijital Ekranlı)

Xiaomi Mi Smart Home Akıllı Sıcaklık ve Nem Sensörü İncelemesi ürünü hakkında da uzunca bir inceleme yazmıştım, Çin'den de (n11 üzerinden) Xiaomi BT Termometre ürününü sipariş edince iki termometreyi karşılaştırabilme imkanı bulmuş oldum ve yeni bir inceleme yazısı yazmaya karar verdim.

Ürün boyut olarak yine oldukça küçük, ama diğer modele göre hem ekranlı hem de daha ucuz. Xiaomi BT Termometre 2 Kablosuz Akıllı Elektrikli Dijital olarak satılıyor, siparişten sonra size ulaşması 15-20 gün kadar sürüyor ve fiyatı da 60 TL. Cihazın olumsuz yönü ise muhtemelen sadece bluetooth ile telefona bağlanarak çalılşıyor olması. Çünkü cihaz Mi Home (bkz: Xiaomi Mi Smart Home Akıllı Ev Güvenlik Sistemi Detaylı İncelemesi) uygulaması cihazı hemen görüyor ve Mi Home ekosistemine ekliyor ancak sadece telefonunuz ile bu cihazın yakınındayken sıcaklık ve nem değerlerini telefonunuzdan görebiiliyorsunuz. Uzaklaştığınızda ise değerleri Monitor Not Connected hatası vererek göremiyor. Teknik olarak çok hakim olmasam da tahminim sadece bluetooth teknolojisine (bkz: Bluetooth Nedir?) sahip olduğu ve zigbee teknolojisine (bkz: Zigbee Nedir?) sahip olmadığı yönünde. Bağlantıyı da gateway'e değil doğrudan telefona yapabiliyor bu yüzden.

xiaomi sıcaklık ölçer

Boyut olarak ne kadar küçük olduğunu anlatabilmek için de 1 TL ile karşılaştırmalı olarak her iki termometreyi de yan yana ekleyerek çektim.

xiaomi termometreUygulamanın geçmiş verileri (sıcaklık ve nem) gösterme özelliği de yine history altında mevcut

xiaomi mi home sıcaklık

Gelelim iki cihaz arasındaki asıl tutarsızlığa, yan yana koyduğum için xiaomi termometre farklı sıcaklık ve nem değerleri gösteriyorlar. Sıcaklık konusunda 0.2 derecelik bir fark oluyor genelde, nem konusunda ise bu fark %10 civarında oluyor. Hangisinin daha doğru ölçüm yaptığını bilmiyorum ama amacım zaten odalardaki sıcaklık değişimlerini takip edebilmek olduğı için iki farklı ısı ölçeri farklı odalara koydum ve bu ufak farkları önemsemiyorum. Benzer ihtiyaçlar için bir sıcaklık ve nem ölçer satın almak istiyorsanız eğer evinizde Xiaomi Mi Home ekosistemi varsa bu iki üründen birisini yazdığım kriterlere göre tercih edebilirsiniz. Eğer hiç böyle bir akıllı ev sisteminiz yok ise bence daha büyük ekranlı cihazlar hem daha ucuz hem de daha tutarlı ölçümler yapabiliyorlar.

aras

10.01.2021 12:07

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 15 Ekim 2021 03:17
    1

    özellikle evinde kombi kullanan kişiler için evin odalarındaki sıcaklıkları takip edebilmek ve saat saat görebilmek çok gerekli. ama bluetooth yerine gateway üzerinden kullanılabilen termometreleri tercih ederseniz evinizde değilken de uzaktan bağlanıp odaların sıcaklıklarını kontrol edebiliyorsunuz.

  • 8 Şubat 2022 06:01
    0

    ufaık bi alet bu, bir de dik durma özelliği yok. bunun yerine xiaomi olmayan daha büyük ekranlı bir ürün tercih edilebilir bence

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Xiaomi BT Termometre incelemesi (Dijital Ekranlı)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.