5.00 / 1 oy

Stomach Vacuum (Karın Vakumu) Nedir?

Stomach Vacuum (Karın Vakumu), herhangi bir spor aletine ihtiyaç duymadan ve her zaman her yerde yapabileceğiniz bir egzersiz türü. Amacı ise karın kası yapmak değil, göbeğin dışarı doğru çıkıntılı olmasına sebep olan iç duvar kasını (transversus abdominis) kontrol altına almak ve dümdüz olmasını sağlamak.

İnce yapılı kişilerde ya da karın kası yapmış vücut geliştiricilerinde de armut göbek sendorumu da denilen dışarı doğru çıkıntılı göbeğin var olduğunu zaman zaman görebilirsiniz, vücut yapısına çok aykırı bir şekilde sanki yağ varmış gibi göbeği dışa doğru çıkıntılı olur. Bu durum yaygın olarak iç duvar kaslarının yapısından kaynaklanmaktadır ve karın vakumu egzersizleri ile de bu karın iç duvar kaslarının düzleştirilmesi amaçlanır.

Karın vakumu egzersizleri yerde ya da ayakta yapılabilir. Genel prensip olarak öncelikle diyaframınıza mümkün olabildiğince hava depolamak için derin bir nefes alınması gerekir. Asıl önemli konu ise bu nefesi verirken karnınızı sırtınıza olabildiği kadar yaklaştıracak şekilde içinizdeki tüm havayı boşaltırken göbeğinizi de içeri çekmek.

Zamanla bu nefes alıp verme süreci daha uzun zaman dilimlerinde bu egzersizleri tekrarlama imkanı tanıyor, örneğin ilk kez  stomach vacuum egzersizleri yapan birisi bu süreci en fazla 15 saniye süreyle yapabiliyorken ilerleyen zamanlarda dakikayı aşan sürelerde nefes tutabilir duruma geliyor. Elbette bu egzersizleri yaparken ayakta ya da otururken durduğunuz pozisyonların da etkisi var. Görsel yüklemeyi başaramadığım için eğer stomach vacuum egzersizlerini denemek isterseniz google görsellerden bu egzersizler için uygun duruş pozisyonlarına bakmanızı tavsiye edebilirim.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Karın kası yapmak için en etkili egzersiz hangisidir?

bkz: Hamilelikte yapılabilecek sporlar nelerdir?

bkz: Karın kası çalışarak göbek eritilir mi?

bkz: En kaliteli spor ayakkabı markası hangisidir?

bkz: Alpinizm Nedir?

bkz: Bushcraft Nedir?

aslihand

23.08.2021 17:41

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Stomach Vacuum (Karın Vakumu) Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.