5.00 / 1 oy

Hamilelikte yapılabilecek sporlar nelerdir?

Hamileliğin ilk aylarından itibaren doktorlar ağır spor yapılmamasının daha faydalı olduğu konusunda görüş belirtiyorlar. Buna karşılık en çok tavsiye edilen spor ise yürüyüş. Ama eğimsiz bir ortamda ne alışveriş merkezinde mağaza geziyormuş gibi yavaş, ne de nabzı çok yükseltecek kadar yüksek olmayan bir tempoda olmamalı deniyor bu yürüyüş için. en ideali ise ikisinin arasında ve kararında yapılan bir yürüyüş düzenine sahip olmak.

Hamilelik boyunca extreme olarak ifade edilen sporlardan ve aşırı adrenalin salgılamanıza neden olacak sporlardan da uzak durmakta fayda var. Hamileliğin 4. ayından sonra ise vücudu yormayacak şekilde yoga yapılması da yine bir çok hekim tarafından önerilen egzersizler arasında.

Bu başlığı da gebelik süreci konusunda spor nasıl yapılmalıdır konusunda bilgi vermek ya da danışmak isteyen yazarların yazabilmesi amacıyla ekliyorum.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler nelerdir?

bkz: Hamileyken dinlenebilecek müzik tavsiyeleri

bkz: Hamilelikte demir neden önemlidir? Demir eksikliği nelere yol açar?

bkz: Hamileyken Ne Yenmeli?

bkz: Hamileler için evde yoga

bkz: Hamileyken saç boyatmak zararlı mı?

mariadolores

15.07.2021 11:07

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 24 Ekim 2021 02:56
    0

    3. trimesterden sonra ayak parmaklarınızı oynatabilirsiniz, saç diplerinize masaj yapabilirsiniz ve el tırnaklarınızı kesebilirsiniz. fazlasına önceden bir spor aşinalığınız yoksa hiç başlamayı denememenizi öneririm. şaka bir yana yavaş tempolu yürüyüşler de yapılabilir ama gereksiz aksiyona girip risk almaya da gerek yok.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hamilelikte yapılabilecek sporlar nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.