5.00 / 1 oy

Bushcraft Nedir?

Alpinizm (bkz: Alpinizm Nedir?) gibi bir diğer extreme doğa sporu da bushcraft'tır. Bushcraft için bildiğim kadarıyla Türkçe karşılık yok ancak doğada zorlu şartlarda hayatta kalma etkinliği şeklinde tanımlayabiliriz. Türkiye'de henüz çok yaygın olmasa da yurt dışında bushcraft konusunda çok ilgili kişiler ve hatta kendi deneyimlerini paylaştıkları blog/vlog kaynakları mevcuttur.

Bushcraft'ta esas olan medeniyetten ve medeniyetin sunmuş olduğu konfordan uzak bir biçimde doğada kendi ihiyaçlarınızı doğadaki ham doğallıktan sağlayabilmektir ve bunun için de insanlar kendilerini bir adet bıçak (tercihen full tang bıçak) ile doğada mümkün olan en bakir yerlere bırakmaktadırlar ve hem güvenliklerini, hem beslenmelerini, hem barınacakları yerleri kendileri sağlamaktadırlar. Yiyecek bulamadığında ya da güvenlik tehditleri olduğunda tuzaklar kurabilmek, yağmur ve kar gibi doğa olaylarından korunarak hasta olmamak, avlanabilmek, avladığını ateş yakarak hazırlayabilmek ve ihtiyaç duyacağınız bir çok aleti doğadan aldığınız hammaddelerle kendiniz hazırlayabilmek gerekir.

Televizyon kanallarında da artık bushcraft yapan kişilerin tecrübeleri video olarak kaydedilip paylaşıldığı için son yıllarda bu extreme spor alanı daha popüler hale geldi. Bushcraft sporunda da farklı alt kültürler var. Örneğin Ed Stafford gibi elinde bir yaprak tanesi ile vahşi ormanlarda hayatta kalmaya çalışmak ya da Serdar Kılıç gibi daha donanımlı bir şekilde gidip doğada kendi konfor ortamını kurabilmek gibi farklılıklar olabilmektedir. Ray Mears da internetten izlemenizi tavsiye edebileceğim bir diğer hayatta kalma uzmanı. Özetle bu sporda amaç bilgi birikimlerini ve el zanaatlerini geliştiren kişilerin doğaya en az ekipmanla uyum sağlayabilme çabasıdır.

Edit: Kelimenin tam bir Türkçe karlılığı olmadığı için internette bu sporu yapan kişileri bushcraftçı olarak aratabilirsiniz.

Edit 2: İlgili bir konu olması açısından bir organizmanın faklı bir ortama ayak uydurması hakkında şu yazıya da bakabilirsiniz: Aklimatizasyon Nedir?

kajmer42

19.12.2020 15:35

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bushcraft Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.