5.00 / 1 oy

Karın kası çalışarak göbek eritilir mi?

Yılların efsanesi ve hatalı bilinen doğrularından olan bu mevzuya artık kendimce bir açıklık getirmek istiyorum, nedense insanlar hep göbek bölgelerindeki yağları eritmek için mekik çekmeye başlarlar ve bu şekilde karın kası çalışarak göbeklerindeki yağlardan da kurtulabilecekleri yanılgısına düşerler. Halbuki karın kaslarınızı çalıştıran hareketler yaptığınızda 2 şey olmaktadır: karın kaslarınızın gelişmesi ve enerji harcayarak kalori yakmanız. Karın kaslarınızın gelişiyor olması, üzerlerindeki yağ tabakası durduğı sürece görünür bir kas grubu olamayacaktır. karın kası çalışarak harcadığınız kaloriler ise maalesef göbeklerinizdeki yağların azalacağı anlamına gelmiyor. Vücut, harcadığı enerji sonucunda yaktığı yağları vücudun hangi bölgesinden eksilteceğine çoğunlukla genetik bilgilerle karar veriyor. Dolayısıyla ailesinde kalçası büyük olan biri için yine mevcut yağlar kalçada toplanmaya devam ediyor, ailesinde göbek bölgesinde yağ olan kişiler için de bu durum yakılan yağların göbek bölgesinden yakılmaması sonucu göbeğin erimemesi anlamına geliyor.

Göbeği eritmek için karın kası egzersizleri yapmaktaki asıl problem ise, amacınızın maksimum seviyede kalori yakmak olduğunu bilmenize rağmen nispeten çok daha az kalori yaktıran karın kası egzersizleri yapıyor olmaktır. Dolayısıyla spinning ya da koşu gibi yüksek miktarda kalori harcatan spor aktivitelerinin yağ yakımındaki etkileri çok daha fazladır, ancak yukarıda değindiğim gibi bu yağ yakımının göbekten olacağı anlamına gelmiyor. Vücudunuzdaki yağ yakımının hangi bölgenizden olmasını seçmek gibi bir şansınız maalesef bulunmuyor, bu konuda tek yapabileceğiniz daha fazla antrenman yapmak ve kas gruplarınızı yağ yakım sürecinden bağımsız olarak değerlendirerek geliştirmektir.

israfil

23.07.2020 19:58

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Karın kası çalışarak göbek eritilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.