5.00 / 1 oy

Karın kası yapmak için en etkili egzersiz hangisidir?

Karın kası, vücut geliştiricilerin bile göstermekte en çok zorlandığı kastır desem sanırım genel bir soruna parmak basmış olabilirim. Karın kaslarıda tıpkı diğer kas grupları gibi geliştirilebilir ama gösterebilmek için üzerindeki yağ katmanına sahip olmamanız gerekiyor. Dolayısıyla aslında karın kası çalıştığınızda karın kaslarınız gelişmiyor değil, en basitinden mekik çekerken bile yarı pozisyondayken elinizi karnınıza koyduğunuzda karın kasınızı hissedebilirsiniz, ama üstündeki yağ tabakasından dolayı bu kaslar dışarıdan görünmüyordur.

Karın kaslarını gösterebilmek için ilk tavsiye, yağsız bir vücut. Karın kası yapmak ise bu yazının konusu ve karın kaslarını en iyi şekilde geliştirebilmek için en etkili hareketler konusunda hem hen kendi deneyimlerimi aktarmaya çalışacağım, hem de başlığa yazacak arkadaşlar umuyorum ki konunun gelişmesini sağlayacaklar.

Vücut geliştirmeye ilk başladığınızda ilk 2-3 aylık süreçte olağanüstü bir sıçrama yaşarsınız ve vücudunuzdaki değişimler sizi body building yapmaya daha da motive eder. Ama ilerleyen zamanlarda aynı verimi alamayınca motivasyon düşer ve spordan kopanlar da genelde burada pes eder. Kas dediğimiz hadise aslında bizim vücudu yıprattıktan sonra vücudun kendini onarma şeklidir, biz yıprattıkça ve beslenme ile hammadde aldıkça vücut da bu hammaddeleri kullanarak yıpranan kasları daha büyük kaslar ile onarır ve dışarıdan bakıldığında böylece vücudumuz gelişmiş olur. Karın kası da tıplı diğer kas grupları gibi çalıştırılmalı ve onarılmalıdır ki büyüsünler. Ancak 1. ayda yaptığınız vücut çalışmaları 4. ayda aynı etkiyi göstermez, çünkü vücut artık bu çalışmaya alışmıştır ve zorlanmadan ve yıpranmadan bu çalışmayı tamamlar. Bizim yapmamız gereken ise kasları (yırtmadan) yıpratmak olduğu için sürekli olarak ağırlıkları ve tekrarları artırmamız gerekir. Muhammad Ali'nin de dediği gibi asıl mesele tekrar sayısını saymak değil, kas yanmalarının verdiği tatlı acı başladıktan sonra yeterince tekrar yapabilmektir. Ancak burada vücudunuzu dinlemeli ve kaslarınızı ve eklemlerinizi yırtacak noktaya gelmeden bu tekrarları yapmalısınız.

Gelelim konuya, karın kası geliştirme konusunda benim en çok hissettiğim ve faydasını gördüğüm egzersiz, cable crunch hareketi olmuştur. Tekrar sayısından çok ağırlık da bindirerek ve sadece karın kaslarınız ile bu hareketi yaptığınız için karın kaslarının gerçek anlamda çalıştığını hissedebilirsiniz. Ama cable crunch yapabilmek için spor salonunda olmanız gerektiği gibi de bir gerçek var.Tüm hareketleri listeleyerek bence en etkili karın kası egzersizlerini sıralayacak olursam da bence ilk 5 şu şekilde olur:

1. Cable crunch

2. Seated Barbell Twist

3. Barbell Side Bend

4. Crunch (eğimli ve geniş açı ile)

5. Frog Sit-Ups

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Karın kası çalışarak göbek eritilir mi?

bkz: Dövme Yaptırınca Vücut Geliştirme Yapılabilir Mi?

bkz: İdrar Vücuttan Terle Atılabilir mi?

bkz: Bel fıtığı ile vücut geliştirme yapılabilir mi?

bkz: Vücutta demir eksikliği nasıl giderilir?

bkz: Body Building Yaparken Sakatlanmamak İçin Tavsiyeler

emirkan

13.06.2021 07:49

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 16 Temmuz 2022 04:15
    0

    karın kası yapsanız da üzerinde bir yağ tabakası varsa görünmez, öncelikle yağlarınızı da eritmek için bir kardiyo programı uygulamalısınız

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Karın kası yapmak için en etkili egzersiz hangisidir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.