5.00 / 1 oy

Alpinizm Nedir?

Alpinizm, dağcılığın kendi içinde felsefi açıdan farklılaşmış bir alt alanıdır diyebiliriz. Alpinizm ile dağcılık arasındaki farkl ise alpinizm sporunda amaç ne pahasına olursa olsun zirveye ulaşabilmektir. Her koşulda tırmanışa devam edebilmek ve hafta sonu tırmanış yapalım demek yerine zirveye varıncaya kadar zamansal olarak ucu açık bir biçimde o dağda kalmak ve tırmanmaya devam etmek demektir. Dolayısıyla kaya tırmanışı, buzul ve kar tırmanışı konularında uzman ekipler tarafından ve profesyonel ekipmanlar kullanılarak yapılması gerekir. Hiking gibi hadi bir gezip gelelim ya da trekking gibi bir gece kalır döneriz demek yerine amaca ulaşıncaya kadar çabalamak ve zirveye ulaşamadığında başarısız olduğunu kabul etmek demektir.

Expedition gibi süresi başından belli dağcılık tırmanışlarında kamp malzemeleri, gıda ve ekipmlar en başından süresi ve rotası belli olan tırmanışlar için hesaplanarak alınırlar. Ama alpinizmde öngörü yapmak çok daha zor olduğu için fazla ekipman almak demek gereksiz yük, az ekipman almak demek ise risk demektir. Bu yüzden alpinizm sadece dağcılık için değil, tüm spor dalları arasından en zor olanlarından birisidir ve extreme spor olarak değerlendirilmelidir. Tüm ekipmanı ve yiyecekleri de olan bir ekip bile olsa bulunduğu yeni ortama ayak uydurmak (aklimatizasyon bkz: Aklimatizasyon Nedir?) açısından bile ciddi bir deneyim gerektirir. Dağcılar şunu çok iyi bilirler ki 5000 metre ile 6000 metre yükseklik arasında bir anda geçiş yapılamayacak kadar büyük bir fark vardır (oksijen farklılıkları) ve bu yüzden vücudu alıştırarak ve kamp yaparak bu süreyi yaymak gerekir.

Edit: bir diğer extreme spor için bkz: Bushcraft Nedir?

kajmer42

19.12.2020 14:51

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Alpinizm Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.