5.00 / 1 oy

Mastik ile silikon arasında ne fark var?

Bugün 5 yaşında bir çocuk bana sordu bu soruyu, ee üü derken cevap veremedim, bir fark yok desem biliyorum ki o zaman da e neden bunların farklı isimleri var gibi sorularla beni iyice köşeye sıkıştıracaktı :) Madem böyle bir soru cevap platformu eklendi buraya, bari bu gizemli sorunun da yanıtını bilenler doldursun cevabını. Silikon ile mastik arasındaki farklar nelerdir söyleyin bakalım :)

ercan ongun

24.06.2019 13:13

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 25 Haziran 2019 13:31
  19

  Merak ettim, oturdum araştırdım

  1. Mastik, silikona göre dolgu amacı ile tercih ediliyor. Bunun haricicinde hem silikon hem de mastik izolasyon amacı ile kullanılıyorlar. Hem silikon, hem de mastik ultraviyole ışınlara dayanıklı.

  2. Silikon boyanamıyor ancak mastik boyanabiliyor, şeffaf bir renk tercihi için silikon tercih edilirken tasarımsal bütünlük sağlaması açısından boyanması gereken yerlerde mastik tercih ediliyor. Hazır olarak siyah, beyaz, gri, kahverengi silikonlar da piyasada mevcut.

  3. Silikon kuruyunca esnek yapısını koruyor. Örneğin silikonun uç kısmındaki huni şeklindeki haznenin içinde kalan silikonlar kuruyunca elle tek parça olarak çıkartılıp esnek olan yapıları incelenebilir. Buna karşılık mastik ise kuruduğunda sertleşiyor ve silikon gibi elastik olmuyor.

  4. Silikon, mastiğe göre daha hızlı kuruduğu için daha hızlı sonuç alınması gereken işlemlerde silikon kullanılması tercih ediliyor. Silikonun kuruma süresi 5-7 saat arası iken mastiğin kuruma süresi ise yarım ile bir gün arası sürüyor.

  5. Silikon fiyat olarak daha pahalı, mastik ise görece ucuzdur.

  6. Silikon daha çok PVC ürünlerde, banyo küvetlerinde ve ahşap ürünlerde tercih ediliyor. Daha ufak alanların toz ya da sıvılardan izolasyonu için ise mastik kullanılıyor.

  7. Her iki ürün için de farklı tabancalar olsa da aynı prensip ile çalışıyorlar. Arkadan kutunun arka kısmını iten bir alanı itip tüpün önünden çıkmasını sağlıyorlar.

   

   

 • 27 Aralık 2021 08:21
  0

  birisinin yokluğunda diğeri de aynı işi görür, evinizde birisi yoksa alışkanlık gereği diğerini satın almakla uğraşmak yerine olanı kullanın

 • 4 Aralık 2021 02:13
  0

  mastik tabancası ile silikon tabancası farklı mı yani? ben yıllardır evdeki tek tabanca ile elime ne geçtiyse sıktığım için bu bilgi bana pek anlamlı gelmedi

 • 27 Aralık 2021 10:28
  0

  mastik ve silikon ürünlerinin üzerinde birer son kullanma tarihi yazar, çünkü bu ürünler rafta bekledikçe formlarını bozarlar. çok bekletmeden önce elinizdekileri bitirip sonra yenisini alın bence de

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mastik ile silikon arasında ne fark var?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.