5.00 / 1 oy

Şeker yüklemesi testi nedir ve neden yapılır?

Şeker hastalığı (diyabet) olmayan birisinin gebelik süresinde gestasyonel diyabet (gebelik diyabeti) olabilmesi gibi bir risk vardır ve bu durumun tespiti için vücuda yüksek kalorili şeker yüklemesi (oral glukoz tolerans testi - ogtt) yapılır.

6-7 aylık hamile bireye 50 gram glukoz verilir ve bünyenin kan şekerinin değişimi gözlemlenir. Eğer kan şekeri mg/dL'nin üzerine çıkarsa oral glukoz tolerans testi uygulamasına geçilir. Bu testte 100 gram glikoz verilir ve 3-4 saat boyunca hareketsiz kalınarak birer saat arayla kan ve idrar örnekleri alınarak sonuçlar analiz edilir.

Şeker yüklemesi testinin anne adayları için gerekliliği bugün halen hekimler arasında tartışma konusudur, kimi hekimlere göre şeker yüklemesi yapılmadan olası şeker hastalıklarının tespiti mümkün değil iken kimi hekimler ise testin anne adayına ve bebeğe zararlı olduğu görüşünü savunurlar. Bu konuda anne adaylarının hekimleri ile görüşerek şeker yüklemesi testi yaptırıp yaptırmayacaklarına karar vermeleri daha sağlıklı bir karar olacaktır.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

 bkz: Trenin içinde zıplayınca nereye düşeriz?

 bkz: Dunbar sayısı nedir ve kaçtır?

 bkz: Gökkuşağının Renkleri Nelerdir? Sırasıyla Gökkuşağı Renkleri

 bkz: Işık hızı geçilirse ne olur?

 bkz: Oksijenli Su (Hidrojen Peroksit) Nedir?

 bkz: Türevi kim buldu ve türev ne işe yarar?

mariadolores

07.08.2021 10:43

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Şeker yüklemesi testi nedir ve neden yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.