5.00 / 1 oy

Dunbar sayısı nedir ve kaçtır?

Dunbar Sayısı (Dunbar's number), insan zihninin aklında tutabildiği insan sayısı anlamına gelmektedir. Yani sosyal medyada binlerce arkadaşımız olsa da, mesleğimiz gereği çok kalabalık ekipler halinde iletişim kuruyor olsak da beynimizin kişileri aklında tutma anlamında bir limiti var ve bu limit de 90'lı yıllarda Dunbar Sayısı teorisini ortaya atan İngiliz antropolog Robin Dunbar'a göre 150'dir.

150 kişiden fazla kişi tanıyor olmanız, isimlerini hatırlıyor olmanız ya da sürekli merhabalaşıyor olmanız neokorteksinizin limitlerini zorlamanız anlamına gelse de halen bir limite sahip olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor. Dunbar sayısında bahsi geçen limit, Dunbar'ın açıklamasına göre çekinmeden birlikte bir şeyler içebileceğiniz yakınlıktaki arkadaşlarınızdan oluşuyor. Bahsi geçen arkadaş sayısı 150'yi geçtiğinde ise beyin, tüm bu ilişkileri yönetirken sorun yaşamaya başlıyor.

Farklı teorisyenlerin ürettikleri farklı sayılarla karşılaştırıldığında tartışılabilir olsa da sonuç olarak sonsuz bir sosyal belleğe sahip değiliz. Farklı bilim insanları tarafından 100 ile 300 arasında sayılar, uzun süreli deney grupları üzerinden yapılan incelemeler ile ortaya atılmıl olsa da bugün bu sayılardan en bilineni Dunbar sayısıdır.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Palindromik Sayı Nedir?

bkz: Matematikte Mükemmel Sayı Nedir?

bkz: Excel'de hangi sayıların toplamının x ettiğini bulmak

bkz: Java ile 3'e ve 5'e tam olarak bölünebilen sayıları bulmak

bkz: Standart Sapma Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

bkz: Giffen paradoksu nedir?

ruhan

29.06.2021 22:25

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 7 Kasım 2021 03:14
    4

    en çok arkadaşı olan benim çılgınlığı 15 yıl kadar önce (daha dün gibi) facebook ile başlamıştı, ilkokul arkadaşları, arkadaşların arkadaşları falan derken herkes tanıdığı tanımadığı kişileri listesine eklemek için can atıyordu çünkü arkadaş sayısı bir çeşit itibar göstergesiydi. bugün ise instagram'da ve twitter'da çok takipçiye sahip olmak artık ticari bir değere sahip hale geldi çünkü 50.000 takipçiye sahip olduğunuzda ciddi anlamda sponsorluk anlaşmaları teklifleri almaya başlıyorsunuz ve doğal olarak da herkes şimdi bunun peşinde. ama bir insan olarak aslında gerçek anlamda tanıdığımız insanların bir sayısı olduğunu bilmek ve ötesinin köpük olduğuna ikna olmak güzel oldu.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Dunbar sayısı nedir ve kaçtır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.