5.00 / 1 oy

Güneşteki Patlamalardan Dolayı Elektronik Cihazların Bozulacağı Teorisi

Güneş üzerinde meydana gelen anormal patlamalar neticesinde daha önce benzeri hiç gözlemlenmemiş lekeler gözlemlendiği ve bu lekelerin büyümekte olduğu haberleri az sayıda yerde de olsa paylaşılıyor. Dünyanın dönmesi ile birlikte bu lekelerin olduğu bölge de dünyaya doğru bakabilir ve gps ile tüm elektronik cihazları bozmak gibi bir etkiye de yol açabilir deniyor. Bilim insanları bu lekeye AR2770 adını vermişler ve AR2770 lekesinin dünyaya gönderdiği iyonlaşma dalgaları ile elektromanyetik cihazları devre dışı bırakabileceğinden korkuluyormuş.

Lekenin olası etkileri ve patlamaların boyutları NASA tarafından da dikkatle takip ediliyormuş ama bu kadar önemli bir olay nedense günübirlik siyasi haberler kadar bile medyada yer bulamıyor. Düşünsenize, sabah bir kalkıyorsunuz, elektrik yok. Bizim köyde jeneratör var diyen arkadaşlara da o jeneratörlerin en fazla kaç saat çalışabildiğini de yöneticilerine sormalarını tavsiye ediyorum. Düşünmesi bile kötü. Kimileri instagram yok ya da wi-fi yok diye kara kara bütün gün nasıl zaman geçireceklerinin derdine düşebilirler ama asıl mesele mutfakta, buzdolabı çalışmadan ne kadar yaşayabiliriz? Dolaptaki tüm et ve soğuk tutulması gereken donndurulmuş vb gıdalar, sebzeler ertesi güne muhtemelen bozulmaya başlamış olurlar. Elektriğin bir hafta gitmesi demek çok büyük bir kitlesel israfın ve olası açlıkların ortaya çıkması demek olur mesela. Düşünsenize yazın sıcağında daha yeni kesilmiş ve buzluklara istiflenmmiş olan tonlarca kurban eti bir hafta içinde bütün ülkede bozuluyor.. Sadece evler değil, kasaplarda ve marketlerde bile bozulmamış et kalmaz bu halde, hatta soğuk su bile olmaz.. Korkutmak gibi olmasın ama bu kadar kritik bir riskin haber bile yapılmıyor olması çok acayip, hani pandemi zor geçti diyorduk ya dünya insanları olarak, netflix ve instagram olmadan aç karınla asıl pandemi  nasıl olurmuş o zaman görürüz diye korkuyorum.

İbrahim.Ceylan

16.08.2020 00:54

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Güneşteki Patlamalardan Dolayı Elektronik Cihazların Bozulacağı Teorisi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.