5.00 / 1 oy

integrali kim buldu ve integral ne işe yarar?

Calculus'ün en temel konularından birisi olan integral, bir aralık için fonksiyon grafiğinin altındaki alanı hesaplama işlemini sonsuz küçüklükte dikdörtgenlerin sonsuz toplamı olarak değerlendiren ve bu şekilde bir eğrinin altında kalan alanı hesaplamaya yarayan matematiksel bir araçtır.

İntegral, 17. yüzyılda birbirinden bağımsız olarak iki farklı bilim insanı olan Isaac Newton ve Gottfried Wilhelm Leibniz tarafından formüle edilmiştir. Kaynaklara göre integrali ilk kağıda döken matematikçinin Newton olduğu, ancak ilk yayınlayanın Leibniz olduğu için integrali ilk bulan kişi olma sıfatının Leibniz'e ait olduğu paylaşılır.

İki bilim insanının kendi dönemlerinde sürekli olarak birbirleri ile rekabet halinde olmaları da bu zorunlu gelişimi sağlamalarının bir parçası olması muhtemeldir. Ancak dönemin bilim insanlarının felsefeden matematiğe ve fiziğe kadar çok daha fazla alanda donanımlı oldukları düşünüldüğünde o yıllarda düşündükleri ve öngördükleri ile ilerleyen yıllardaki bilime sağladıkları katlı gerçekten inanılmazdır.

 

Editör editi: önceki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Antihistaminik ilaç nedir ve ne işe yarar?

bkz: Alkol kaç derecede donar?

bkz: Standart Sapma Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

bkz: Astral seyahat yapmak gerçekten mümkün mü?

bkz: Giffen paradoksu nedir?

bkz: ilk programlama dili hangisidir ve ne zaman yazılmıştır?

koroglu

26.05.2021 22:31

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
integrali kim buldu ve integral ne işe yarar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.