5.00 / 1 oy

Türevi kim buldu ve türev ne işe yarar?

Calculus matematiğinin en temel iki konusu denince akla gelen iki konu, birbirinin tersi olması ile bilinen türev ve integral konularıdır. Türev, işlevi açısından bir fonksiyonun çıktısına göre parametrelerinin duyarlılığını ölçen matematiksel bir hesaplama yöntemidir.

Bugün türev için kullanılan iki farklı notasyondan birisi Gottfried Wilhelm Leibniz, diğeri ise Joseph Louis Lagrange tarafından geliştirilmiş olan türev notasyonlarıdır. Fizikte ise farklı olarak nadiren de olsa Isaac Newton türev notasyonu kullanılmaktadır.

Bugün türev ve integral gibi çok temel calculus konularını kimin bulduğu konusundaki temel fikir, Newton'un bu konuları daha önce bulmuş olması ancak Leibniz'in daha önce yayınlamış olması şeklindedir. Ancak bilim dünyasında yayın esas olduğu için türevin bulucusu olarak Leibniz gösterilir.

 

Editör editi: önceki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: integrali kim buldu ve integral ne işe yarar?

bkz: Palindromik Sayı Nedir?

bkz: Matematikte Mükemmel Sayı Nedir?

bkz: Folik Asit ve Folat arasındaki fark nedir?

bkz: Telefonun SAR Değeri Ne Anlama Gelir?

bkz: Siyanür nedir? Nerelerde kullanılır?

koroglu

26.05.2021 23:17

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 15 Eylül 2022 14:11
    0

    türevin matematiksel uygulamasından ziyade amacının ve kullanımsal faydalarının neler olduğunu bilmek daha önemli zaten. formüller unutulur ama artık bilgi dediğiniz şey zaten sınırsız olarak cebinizde var. yeter ki ne amaçla neyi kullanmanız gerektiğini bilin

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Türevi kim buldu ve türev ne işe yarar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.