5.00 / 1 oy

Alkol kaç derecede donar?

Dün sorulan bir soru içerisinde bu bilgiye benzer bir bilgi görünce ben de bir katkı sağlamak istedim. Alkolün kaç derecede donduğu bilgisi için etil alkol, yani etanol (C₂H₆O) baz alınmalıdır diye düşünüyorum ve cevabı da bu şekilde paylaşmak istedim.

Etil alkolün donma sıcaklığı -117 santigrat derecedir. Dolayısıyla ev şartlarında etil alkolü dondurmanız açıkçası pek mümkün değildir.

 

Editör editi: sitede yer alan bazı diğer başlıklar için;

bkz: Alkol buzluğa konur mu?

bkz: Tadı güzel alkollü içki var mı?

bkz: Alkol bozulur mu?

bkz: Kahveye katılabilecek tatlı alkol tavsiyesi

bkz: Single malt viskiye su konur mu?

bkz: Viski nasıl üretilir?

nhilist

22.05.2021 15:38

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 25 Ekim 2021 01:46
    3

    otomobil camlarındaki buzu çözmek için kullanılan spreylerin de genel olarak çalışma mantığı budur zaten, içlerindeki sıvı genellikle seyreltilmiş alkol olduğu için buza doğrudan uygulandığında donma noktasını -20 gibi derecelere düşürerek buzu çözmeye yararlar. kaliteli buz çözücüler daha yüksek oranda alkol içerdikleri için -20 -30 gibi derecelere kadar donma noktasını düşürmeyi başarırlar ama çok seyreltilmiş ucuz market ürünlerinde bu dereceler -5 seviyelerinde olduğu için çok soğuk havalarda işe yaramaz ya da daha da kötüsü yoldayken camın mağruz kaldığı sıcaklık seviyesi daha düşük olduğu için tekrar donar ve kazaya sebebiyet verebileceği gibi bu sefer çözmek de daha zor olur

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Alkol kaç derecede donar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.