5.00 / 1 oy

Trenin içinde zıplayınca nereye düşeriz?

Bu sorunun bilimsel bir yanıtı olsa da (eylemsizlik yasası) insanlara özellikle entelektüel sohbetler esnasında sormaktan hep keyif almışımdır ve herkes de farklı bir görüş belirtir. Trende bir vagon içerisinde tren hareket halindeyken zıplarsanız nereye düşersiniz? Kimisine göre aynı noktaya düşülür (sanki tren hareket halinde değilmiş gibi), kimisi ise trenin kişinin havada olduğu esnada harekete devam ediyor olmasından ötürü kişinin daha ileri zıplayacağı mantığını kurar. Bu sorunun yanıtı, kişinin tıpkı hareket etmeyen bir trende olduğu gibi aynı noktaya düşeceğidir. Çünkü tren ile aslında siz de aynı hızda hareket ediyorsunuz ve tren ile aranızda hız anlamında bir bağlantı vardır ve tren kaç km hızla gidiyorsa kişi de aynı hızda hareket ediyordur.

Soruyu bir aşama ileri götürüyorum ve trenin tepesine çıkan birisinin zıplaması durumunda nereye düşeceğini soruyorum. Bu durumda kişi aynı yere düşmüyor, havada olduğu esnada havanın sürtünme katsayısından dolayı tren altından akıp geçerken kişi daha geride bir noktaya düşüyor. Örneğin tren 200 km/s hızla gidiyorsa kişi trenin üzerinde sabit iken aynı hızda hareket eder. Ama zıpladığı esnada hava sürtünmesinden dolayı hızı düşer (örneğin 100 km/s olur) ve daha geride bir noktaya düşer.

Tren sorusu için bilimsel bir açıklama arayan kişiler Newton'un 2. hareket yasasını (bir cismin momentumundaki değişim, cisim üzerine uygulanan itme ile orantılıdır ve itmenin uygulandığı düz doğru boyunca meydana gelir) inceleyebilirler. 

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Ay neden sarı renk olur?

bkz: Işık hızı geçilirse ne olur?

bkz: Türevi kim buldu ve türev ne işe yarar?

bkz: Alkol kaç derecede donar?

bkz: Giffen paradoksu nedir?

bkz: Folik Asit ve Folat arasındaki fark nedir?

xavi33

21.07.2021 08:16

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 26 Aralık 2021 15:26
    0

    yine trenin içine düşersiniz, soruyu böyle sorunca da cevap yazmadan duramadım

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Trenin içinde zıplayınca nereye düşeriz?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.