5.00 / 1 oy

Şalgam suyu ishal yapar mı?

Belki 10 yıldır şalgam suyu içmiyordum, pandemi döneminde çok kilo aldığım için şekerli ve gazlı içecekler yerine koyabilmek için ayran soda mı yapayım diye düşünürken aklıma şalgam suyu içmek geldi. Marketlerde de artık acılı ve acısız olarak rahatlıkla bulunabilen bir ürün olmuş, hatta şişeleri bile çok şık şarap gibi.. Denemek için bir şişe acısız olanından aldım ve akşam yemeğinde de bir bardak kadar içtim, 1 saat oldu olmadı motoru bozdum ve gecenin devamı tuvalete atılan deparlarla geçti.

Acaba yediğim yemekler arasında mı bana dokunan bir şey oldu diye birkaç gün ara verdikten sonra tekrar şalgam suyu içmeyi denedim ve aynı tecrübeyi tekrar yaşayınca kendi adıma teşhisi koymuş oldum, şalgam suyu demek ki beni bozuyor.

Sonra sitede İnternette satılan en lezzetli şalgam suyu hangisi? yazısını görünce bir de intenretten sipariş vereyim dedim, birisi markette satılan daha uzun raf ömrü olan bir ürün sonuçta ve belki beni bozan da bu raf ömrünü uzatan koruyucu maddelerden birisi ya da bu maddelerin şalgam suyu ile karışınca ortaya çıkardıkları bir etkidir diye düşündüm. İnternetten ev yapımı olduğunu söyleyen bir şalgam suyu sipariş ettim ve ilk gün 1 bardak, ikinci gün 2 bardak ve sonraki günlerde de birden fazla öğünde tanaleri ile birikte 3+ bardak içmeme rağmen hiçbir mide bozulması durumu yaşamadım.

Not: Marketten aldığım şalgam suyunda en ufak bir tortu ya da bozulma yok ama ev yapımı olan şalgam suyunun sadece açılan şişesinde Şalgam suyunun üstü neden beyazlar? yazısındaki beyaz tortular oluşmaya başladı. Bu da sanırım katkılı ve katkısız ürünlerin fermantasyon sürecindeki etkisini gösteriyor.

Marketten aldığım şalgam suyunda da internetten sipariş ettiğim ev yapımı şalgam suyunda da herhangi bir marka adı vermeden bu yazıyı kendi midemin reaksiyonlarını referans alarak yazıyorum, belki bir başkasında her ikisi de hiçbir olumsuz etki yapmayabilir de ama bende bir şalgam suyu midemi bozarken diğeri ise hiçbir olumsuz etki yapmamış oldu. Şalgama alerjim olsa her ikisi de bozardı muhtemelen ama belli ki alerjik bir durum da yok. Benzer durum gözlemleyenler hem okuyarak kendi durumlarından pay çıkartmak, hem de belki kendi şalgam reaksiyonları konusunda bilgi vermek isterlerse diyerek bu yazıyı soru olarak eklemek istedim.

bolat01

04.01.2021 20:40

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 22 Mart 2022 10:01
    0

    her şeyin fazlası bir şekilde zararlıdır ya da vücudunuzda bir yerlerin faaliyetlerini bozar/aksatır. şalgam suyu zaten her bünye için uygun olmayan fermente bir içecekken bir de fazlasıyla bir anda tüketmeye kalkarsanız sonuç olarak pekala cırcır olabilirsiniz

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Şalgam suyu ishal yapar mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.