5.00 / 1 oy

Kestaneyi kolay soyma teknikleri

Kestaneyi oldum olası sevemedim, tek başıma yaşarken de evlendiğimde de uzun bir süre de eve kestane girmemiştir. Ne zaman ki oğlum ilk okula başladı arkadaşının ikram ettiği kestaneyi yemesiyle o gün bugün kestane sayıklar oldu. Hayır işin ilginç yanı soğuk kestane yediği halde sevmiş. Hani kışın soğukta sokakta yürürken sokak satıcısının yapmış olduğu soba üstündeki kestane kokusu tüm sokağa yayılır da sevmeyen insana bile yedirir en azından yemesine teşvik eder ya öyle bir durum da yok ortada. Çocuğun annesinin bir önceki akşam yaptığı ve bitmediği için ertesi gün beslenmesine koyduğu o soğuk kestaneyi sen ye ve sev. Şaşılacak olay cidden kestane sevmeyen anne ve babadan kestane aşığı çocuk çıkması. 

Konumuza gelecek olursam, şimdi gün aşırı evde kestane pişer kış günleri ve bu kestane tek kişilik de olmaz yarım kiloya yakın olur, yiyebildiğini o akşam yer kalanını ertesi gün soğuk yer benim ilginç evladım. Fakat sorunumuz şu ki bu kestanelerin bazılarının iç kabukları hiç ama hiç sorunsuz soyulurken, bazıları ki aynı pakette satılan kestaneden bahsediyorum soyulmaz ve beni çileden çıkarır. 

Kestanenin iç kabuğunun soyulması için 1 saat suda bekletiyorum soyulmayan yine soyulmuyor arkadaş. Yani cinsinden desem ya da soyulmayanlar bayattır desem kapalı paketteki kestaneleri karıştırıp paket yapıyorlardır demektir. Bazen soyulmayanları tekrardan pişiriyorum belki tam pişmemiştir diye, bazen şansa tutuyor fakat çoğunlukla soyulmuyor. Bir arkadaş soğumasını beklemeden tüm kestaneyi sıcakken ayıklıyorum, soğuyunca iç kabuğundan çıkmıyor demesi üzerine ben de parmaklarım yana yana soydum geçen gün uçları su topladı. Ne yapmam gerek kestanenin iç kabuğunun kolay soyulması için, kestane severler bir el atsa konuya?

 

didem

17.12.2020 11:06

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kestaneyi kolay soyma teknikleri

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.