5.00 / 1 oy

Şalgam suyunun üstü neden beyazlar?

Daha 3 gün önce açtığım doğal şalgam suyunun üst yüzeyinde beyaz toz zerrecikleri gibi bir katman oluşmuş, bu şalgam suyunun bozulduğu anlamına mı geliyor yoksa fermantasyon işlemi devam ettiği için ortaya çıkan doğal bir durum mu emin olamadım. Şimdilik üst kısımdanki katmanı büyük bir kaşık yardımıyla lavaboya ala ala döktüm, alt katmanda (5 litre) bardağa koyduğum şalgam suyunun tadında hiçbir gariplik yoktu. Acaba beyaz zerrecikler oluşmaya devam ettikçe (turşuda da olur çünkü oradan biliyorum) bu şekilde temizleyerek alttaki şalgam suyunu içmeye devam mı etsem yoksa tümünü gözden çıkartıp olası bir zehirlenme riskine karşı döksem mi bilemedim. Neden olur ve ne yapmak gerekir bileniniz var mı?

speed

08.03.2020 10:21

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 2 Aralık 2021 14:11
  2

  turşuda da bu olay oluyor ve eskiler bu olaya barlanmak diyorlar. muhtelen sirkein hava almasına bağlı bir kimyasal tepkime. çok da takılmyın, üzerindeki köpükleri bir kaşı yardımıyla alın ve lavaboya atın. üzeri köpüklendi diye güzelim şalgam suyunu dökeyim falan demeyin yani

 • 2 Nisan 2020 23:47
  15

  Fermantasyonun doğal bir sonucudur, aynı şey (yüzeyde biriken beyaz tortu) kapağı açılmış turşu bidonunda da gözlemlenenilir.

 • isa
  14 Aralık 2021 09:24
  1

  bende de her sene aynı durum oluyor, şalgam şişesinin kapağını açtıktan sonra kimyasal bir süreç başlıyor ve fermantasyonun doğal bir sonucu bu şekilde kendini gösteriyor. üzerindeki beyaz tabakayı kaşıkla alın ve içmeye devam edin

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Şalgam suyunun üstü neden beyazlar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.