5.00 / 1 oy

Pleksiglas ile neler yapılır?

Pleksiglas (plexiglass) inanılmaz kullanışlı bir malzeme. En mükemmel iki özelliği ise ahşap gibi suyu görünce bir sürü arıza (çürüme, böceklenme vb.) çıkartmaması ve kolayca şekil verilebilmesi. İnternette pleksi kullanılarak hazırlanmış binlerce güzel uygulamayı görünce buradan da ilgili arkadaşlarla olası fikirler hakkında bilgi paylaşımı yapmak istedim.

Pleksiye şekil vermek için herhangi bir yüksek ısı üreten el aleti kullanabilirsiniz. Örneğin kimileri saç maşası ile, kimileri ise ısı tabancası ile bir süre ısıttıkları pleksi kalıplarını eğip bükerek çeşitli aksesuarlar hazırlamışlar. Bir kere ısıttıktan sonra hemen şeklini değiştirebiliyorsunuz ve 5-10 saniye bekleyince de hemen o şekli kendiliğinden alıyor ve formunu da koruyor.

Özellikle bahçe mobilyası olarak sehpa, masa ya da raf gibi aksesuarlar için çok kullanışlı bir malzeme. Aynı zamanda sabitleme işleri için kolayca vida atabilir ve birden fazla pleksiyi birleştirerek de aksesuarlar hazırlayabilirsiniz.

İnternette en sık görebileceğiniz uygulama, küçük bir pleksiglas malzemesinden telefon standı yapmak. Evinizde yüksek ısı üreten herhangi bir el aleti var ise denemenizi tavsiye ederim. Ben koltuk kollarını sehpa gibi kullanabilmek için kullandım ve hayatımda yaptığım en kolay aksesuar oldu mesela :)

Editör editi: benzer başlıklar için;

bkz: Stanley STXH2000 Sıcak Hava Tabancası İncelemesi

bkz: Ahşaptan TV Ünitesi Yapmak

bkz: Ahşap boyama nasıl yapılır?

bkz: Köşeli Tahta Ahşap Nasıl Yuvarlanır?

bkz: Ahşap Dolgu Macunu Boyanabilir mi?

bkz: Sıcak Hava Tabancası Ne İşe Yarar? Kullanım Alanları Nelerdir?

yeketaz

06.04.2021 23:13

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 14 Ocak 2022 09:50
    0

    su geçirmez ve dokunma hissi plastikten çok daha üst seviye olan bir üründür. ısıtılınca eğme bükme işlemleri de yapılabilir. zaten bu sebeple aklınıza gelebilecek hemen her yerde kullanılmaktadır

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Pleksiglas ile neler yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.