5.00 / 1 oy

Bitkilerin topraklarına çay posası atmak faydalı mı zararlı mı?

Her gün evde içilen çay atıklarını kompost olarak değerlendirmek yerine direk olarak bitkinin toprağına ilave etmek faydalı mı olur yoksa zararlı mı? İnternetten biraz araştırma yaparak geldim aslında, çay posasında kireç ve azot olduğu için faydalı olduğunu yazanlar olmuş. Bunun haricinde kompost kovalarında belirli bir dönüşüm sağlamak mümkün ama çay artığının gübreye dönüşmesi süreci, çayın saksı üzerindeki toprağa ilave edilmesi ile de gerçekleşebilir mi yoksa hava ya da ışık gibi unsurlar kompost olmasına engel olur mu? Açıkçası sanırım benim bu olumlu ya da olumsuz etkiye ikna olabilmem için bir deneyin sonuçlarını gözlemlemem gerekiyor. Eğer çay artıklarının katıldığı birki toprağında yetişen çiçeklerin daha hızlı geliştiklerini görürsem emin olabileceğim, tam tersi bir durumda da çay atıkları bitki toprakları için zararlıymış diyeceğim.

nedim1234xxx

01.02.2020 11:02

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

  • 9 Şubat 2020 09:51
    10

    eğer bitki kireç seviyorsa ve toprakta da kireç eksikliği varsa demlenmiş çay posası bitkinin büyümesi için faydalı olacaktır. aksi durumlarda posa toprak ya da bitki için zarar da sağlamaz fayda da fakat küçük sineklere sebep olduğu söyleniyor evdeki saksılarda kullananlar için. dışarısı zaten çeşitli canlılarla dolu küçük sinekleri fark etmezsiniz bile. 

  • 10 Şubat 2020 15:03
    0

    Çay posasi topraktaki diğer organizmalar sayesinde zaman içinde ayrışıp yararlı bir hale gelecektir fakat bu bahsettiğimiz durum evlerimiz ya da saksı içindeki dışarıda duran bitkiler için daha zor ve uzun bir süreçtir. Bu sebeple imkan varsa doğada  bahçenizde çay posasından faydalanbilirsiniz. 

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bitkilerin topraklarına çay posası atmak faydalı mı zararlı mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.