5.00 / 1 oy

Çit olarak kullanılabilecek bitki ya da çiçek tavsiyesi

Bahçelerde ya da balkonların bir kenarlarında çok sık olduğu için bunarak istenildiği gibi şekil verilen, yazın da kışın da kolay kolay kurumayan ve solmayan ve fazla bakım da istemeyen bazı çiçekler oluyor, tahmin ettiğim kadarıyla bu kadar yaygın olduğuna göre çok bir maliyeti de olmasa gerek. Bu bitki ya da familyaya ait bilgisi olan var mı?

miniel

19.05.2019 20:21

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 21 Mayıs 2019 17:00
  13

  merhabalar, leylandi, limon servi ya da altuni mazı bitkilerini yetiştirebilirsiniz. kendi içlerinde de top ya da piramit formunda çeşitlere ayrılsalar da temel olarak sizin aramakta olduğunuz bitki grubu bunlardır.

  kışın yaprak dökmezler, soğuğa da sıcağa da dayanıklıdırlar, budamaya ve şekil vermeye elverişlidirler ve çelik yaparak çoğaltılmaya da müsaittirler.

  İnternette bu bitkilerin tohumları da satılıyor ancak tohumdan leylandi gibi mazı bitkilerini büyütmek genelde pek mümkün olmuyor, en azından başarısızlık olasılığı daha fazla diyebilirim. hatta park ve bahçelerde, hatta yol kenarlarında bile gördüğünüz bu mazıların üzerilerinden kendiniz de tohumlarını toplayarak yine denemeler yapabilirsiniz.

  tavsiyem ise 30-40 cm boylarında formlu birkileri seçerek kendiniz almanız, internette de güzel paketleme yaparak gönderim yapan botanik satıcıları var ama kargo firmaları bu güzel hazırlanmış bitki kargolarını bile kırmayı ya da bekleme hangarlarında kurutmayı başarabiliyorlar maalesef

 • 29 Mayıs 2019 02:24
  0

  Mazı familyasındaki bitkiler çit olma görevini çok iyi görüyorlar, bakımları da kolay ve mevsimsel nazlar da yapmıyorlar kolay kolay, bu yüzden herkese tavsiye edilebilir. Ancak hangi bitki olursa olsun arada bir topraklarına besin takviyesi yapmak, havalandırmak ya da gübrelemek gerekiyor. Bir de güneş almayan alanlarında hemen kurumalar başlıyor mazıların, sık birkiler oldukları için de dışarıdaki alanlar ne kadar canlı olursa içeri alanlara o kadar az güneş girmiş oluyor ve aşağı ve iç kısımlarında kurumalar oluyor.

 • 4 Eylül 2022 22:02
  0

  bildiğiniz tel gibi bir çit örüp içerisine sarmaşık ya da hanımeli türü bitkileri de kullanabilirsiniz

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Çit olarak kullanılabilecek bitki ya da çiçek tavsiyesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.