5.00 / 1 oy

Planya ile MDF kesilebilir mi?

Ahşap ile MDF arasındaki farklı tahmin ediyorum hepimiz biliyoruz. Ahşap, gerçek ve doğal ağaç iken MDF ise ağaç parçalarının ve kabukların lif olarak sıkıştırılması ile elde edilen bir üründür. Bu soruda ise kendi merakımı gidermek için yaptığım bir işlemi ve sonuçlarını paylaşmak istedim.

Yeni satın aldığım Bosch GHO 6500 planya ile (bkz: Hesaplı ve kaliteli planya tavsiyesi) bir basamağa rampa olması amacıyla hazırladığım mdf bir parça azıcık uzun kaldığı için kısaltabilir miyim diye bir deneme yapmak istedim. Ahşapta kusursuz bir inceltme deneyimi sunan planya makinesi, maalesef aynı başarıyı MDF ile gösteremedi, daha doğrusu MDF planya kullanımına dayanabilecek kadar stabil bir malzeme olmadığını göstermiş oldu. MDF yerine sunta ya da osb olsaydı da muhtemelen sonuç yine aynı olurdu.

Belki benim kullanımımdan kaynaklı olarak başarısız olmuş olabilirim, mdf kıymık kıymık dağıldı ve muhtemelen yeni bir mdf keserim artık basamak için. Eğer mdf bir levhayı kısaltmak ya da inceltmek için planya kullanabilmenin daha iyi bir yolunu biliyorsanız lütfen cevap ekleyin.

Editör editi: benzer başlıklar için;

bkz: MDF İle Sunta Arasındaki Farklar Nelerdir?

bkz: MDF Mobilya Nasıl Tamir Edilir?

bkz: Temiz ahşap kesimi yapabilmek için kaç diş testere bıçağı kullanmak gerekir?

bkz: Hesaplı ve kaliteli daire testere önerisi

bkz: Hesaplı ve kaliteli çalışma tezgahı tavsiyesi

bkz: Planya Nedir ve Ne İşe Yarar?

famous

18.04.2021 15:06

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Planya ile MDF kesilebilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.