5.00 / 1 oy

Planya Nedir ve Ne İşe Yarar?

Planya, marangozlar ve atölyesinde hobi amaçlı olarak ahşap işleri yapan kişiler tarafından kullanılan elektrikli el aletlerinden birisidir ve yanal olarak dönen bir disk ile kereste silme (talaş kaldırma) amacıyla kullanılır. Modellerine ve markasına göre fiyatları, kaç mm derinlikte silme yapabildiği, motorunun gücü ve içerisindeki dönen kesme bıçağı mekanizmasının sayısı değişmektedir. Talaş kaldırma derinliğine ek olarak aynı yüzeyde bir girinti oluşturabilme özelliğinden dolayu bu girintinin tek seferde kaç mm olabileceği de dalma derinliği özelliği olarak isimlendirilmektedir.

Özellikle paletlerden mobilya yaparken silme ve pahlama işlemleri yapmak en temel ihtiyaçlardan birisidir ancak paletlerdeki tahtaları birleştirmek için kullanılmış çiviler ve zımbalar önceden çıkartılmazsa planya için zarar verici materyallere (içindeki bıçaklar kırılabilmektedir) dönüşürler.

Planya, aynı zamanda kerestelerin köşelerini yuvarlama (pahlama) görevi de görebildiği için alt kısmında modeline göre değişen sayıda deliğe sahip olabilir. İhtiyacınız eğer ahşap pahlamak ise satın alacağınız planya markası ve modeli için altında kaç delik olduğuna da dikkat etmelisiniz.

vuuno

27.07.2020 19:18

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 9 Aralık 2021 08:49
  • 4 Eylül 2022 10:09
    0

    planyanın "köşe yuvarlama" işlevi ancak aldığınız cihazın ek bir özelliğinden kaynaklanabiliyor olabilir, yoksa böyle bir görevi ya da standart özelliği yok. ama ne işe yarar derseniz alan düzleştirme gibi düşünebilirsiniz. sanayi tipi büyük planya makinelerinde yatay olarak koyduğunuz ahşaplar tabandan ve tavandan rendelenerek çıkıntılarından arındırılarak tamamen düz bir forma kavuşturulabilir

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Planya Nedir ve Ne İşe Yarar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.