5.00 / 1 oy

MDF İle Sunta Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ahşap, kendi doğal yapısıyla, kokusuyla ve görüntüsüyle oldukça şık ve gizel hissettiren mobilyalar üretme imkanı sağlamaktadır ancak maliyetlerinin yüksek olması ve daha fazla emek gerektirmesi sebebiyle tıpkı ahşap gibi görünen, üzeri ahşap desenlerine benzeyen yapışkan kağıtlarla kaplı mdf ve sunta gibi malzemeler de çok daha erişilebilir fiyatlarla son yıllarda oldukça fazla talep görmektedirler.

MDF ve sunta, ahşap yerine daha ekonomik bir alternatif olması amacıyla endüstriyel olarak son yıllarda geliştirilmiş olan malzemelerdir. Özellikle mutfak mobilyaları, salon masası, televizyon ünitesi, sehpa, kitaplık ve banyo mobilyaları için istenen renk ve desenlere sahip olabilmeleri ve üzerlerindeki yapışkan kağıtlar sayesinde belli bir dereceye kadar suya karşı da dayanıklı oldukları için tercih edilmektedirler. Her ikisi de sıkıştırılmış ahşap parçalarının sıkıştırılması ve kimyasal maddelerle birleştirilmesi yoluyla hazırlansalar da birbirlerine karşı çeşitli üstünlükleri ve farklılıkları var ve mobilya seçmeden önce sunta ile mdf'nin birbirlerine karşı olan avantajlarını ve dezavantajlarını bilmek gerekiyor.

- MDF, suntaya göre daha yoğun bir malzeme. Bu sebeple hem daha dayanıklı olduğu, hem de daha maliyetli olduğu söylenebilir. Aralarındaki fiyar farkı çok fazla olmasa da özellikle hafif mobilyalar ya da raflar üretmek gerektiğinde sunta ya da suntalam seçmek daha mantıklı bir seçenektir.

- MDF, üzerlerine yapıştırılan yapışkan kağıtları tutma konusunda daha iyi bir malzemedir. Suntada ise şişme ya da bırakma gibi durumlar ortaya çıkabilir.

- MDF daha fazla preslenerek yapılan bir ürün olduğu için yoğunluğu daha fazladır. Dolayısıyla vida tutma ve sağlamlık konularında suntaya göre daha kalitelidir.

- Her iki malzeme de suya karşı dayanıksızdırlar, dolayısıyla dış mekan mobilyalarında tercih edilmemektedirler.

vuuno

19.08.2020 20:25

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 12 Şubat 2022 11:56
    2

    her ikisi de doğal ahşap değildir ve özellikle suya ve neme dayanıksızdırlar. ama mdf suntaya göre daha dolgun bir malzeme olduğu için daha pahalıdır ve nispeten sağlamdır. hem mdv hem de sunta, üzerlerine laminat kaplama yapılarak kullanılırlar ve mobilyaların genellikle dış kısımları mdf lam olarak kullanılırken iç raflarında sunta lam tercih edilir

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
MDF İle Sunta Arasındaki Farklar Nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.