5.00 / 1 oy

Balık kaç dereceye kadar pişirilmelidir?

Balık pişirme konusunda sitede çok faydalı ve bilgilendirici yazılar görüyorum, bu yüzden ben de balığın pişme derecesi konusunda hem kendi görüşümü paylaşacağım, hem de balık tüketmeyi severlerin kendi grüşlerini yazabilecekleri bir başlık ile katkı vermek istedim.

Öncelikle kırmızı ette olduğu gibi balık etinde de herkesin farklı bir pişme derecesi sevmesi gayet doğal. Balık pişirirken bir uçta balığın yeterince pişmemesi ve çiğ kalması tehlikesi vardır (kırmızı etteki rare pişme durumu balıkta yoktur), diğer uçta ise balığın fazla pişerek kuruması riski vardır. Bana göre balığın ideal pişme derece aralığı 58 derece ile 63 derece arasındadır, biraz üzeri yine makbul sayılabilir ama altı benim için yenebilir eşiğin altında kalıyor.

Et pişirme konusunda sitedeki yemek sever arkadaşların da bilinçli oldukları bir durum var ki ben de bunun tekrar altını çizmek istiyorum. İnternette sık sık balık ya da falanca et kaç dakikada pişer diye soru sorulduğunu görüyorum. Etlerin, özellikle de beyaz etin pişme eşiği zamanla ölçülemez. Bir kere piştiği ortamın şartları farklıdır (mangal, fırın, tava vb.), daha da önemlisi balığın boyutu vb. asla aynı değildir. Bu yüzden her evde mutlaka bir et termometresi olması gerektiğini düşünüyorum. Fiyatları çok makul seviyede olduğu için bir adet et termometresi alarak etinizin iç sıcaklığının kaç derecede olduğunu takip edebilmelisiniz. Bunun haricinde dışarıdan kızarmış görünen bir balık kalın ise içi pişmemiş olabilir, bu yüzden pişmiş diye aldığınız bir balığın içinin çiğ olabilme riski her zaman vardır. Hatta daha kaliteli et termometreleri telefonunuza bildirim gönderebiliyor ve etiniz piştiğinde size haber bile verebiliyor, ama bu bütçelere çıkmak istemezseniz çok hesaplı seçenekler de mevcut.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Balığın piştiği nasıl anlaşılır?

bkz: Müsilaj (Deniz Salyası) varken taze balık yemek güvenli mi?

bkz: Fümelenecek Balık Nasıl Salamura Edilir?

bkz: Balık Mangalda Nasıl Pişirilir?

bkz: Fırında balık fanlı mı pişer fansız mı?

bkz: En lezzetli balık hangisi?

dogruyaklasim

14.07.2021 20:19

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Balık kaç dereceye kadar pişirilmelidir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.