5.00 / 1 oy

Pinterest nasıl çalışır?

Pinterest aslında hem bir görsel arama motoru, hem de bir sosyal medya platformu. İşletmeler ve bireyler için farklı özellikler sunan pinterest'in nasıl çalıştığı, potansiyeli ve faydaları halen yeterince anlaşılamamış durumda. Ben de bugün bu konuda kısa bir bilgilendirme yazısı paylaşmak istedim.

Pinterest, pin-interest kelimelerinin birleşiminden geliyor. Pin kelimesini artık zaten her yerde göre göre ezberledik (aslen toplu iğne anlamına geliyor), interest kelimesi ise ilgi alanı anlamına geliyor. Dolayısıyla pinterest de herkesin ilgi alanlarına dair internette gördüğü görsel odaklı içerikleri pin'lediği bir platform. Ama milyonlarca trafik alması ve özellikle hobi konularına ilgi duyanların uçsuz bucaksız pinterest içeriği arasında kaybolması da bu verimliliği artıran temel etkenler. Pinterest'i business plan ve bireyler için iki farklı hizmet olarak düşünebiliriz.

Bireyler açısından pinterest; internette beğendikleri içerikleri hem kendileri için, hem de başka insanlara gösterebilmek için kategorik ve etiket bazlı olarak paylaşması şeklinde gerçekleşiyor. Bu sayede internette beğendikleri görsel bazlı içerikleri topluca görebiliyor ve takip edebiliyorlar. Hatta beğenileri ile ilham veren ve takip edilen çok sayıda pinterest fenomeni de mevcut.

Pinterest business hesabı ise blogger ya da e-ticaret gibi konularla ilgili internet siteleri tarafından kullanılıyor. Business hesabı olarak kayıt olmaları sayesinde geçmiş pin'lerine olan erişimler, trafikler gibi konulardaa pinterest analytics'i kullanabiliyorlar ve blogger'lar da genellikle affiliate marketlerden gelir elde etmek amacıyla pin'ler ekliyorlar.

Pinterest'te aynı zamanda tüm dünyadan trafik alabilmenizi sağlayan bir reklam sistemi de mevcut. Sosyal medyada reklam vermek için alternatif bir mecra arıyorsanız ve özellikle de amacınız yurt dışından hesaplı trafik almak ise pinterest tam aradığınız mecra olabilir.

Editör editi: benzer yazılar için;

bkz: Instagram Hikaye atınca videoda çıkan yeşil çizgi sorunu

bkz: Instagram'da Yüklenen Çoklu Fotoğraflardan Bir Tanesini Silmek

bkz: Instagram Profil Fotoğrafı Kendiliğinden Kayboldu

bkz: Instagram'da ve Facebook'ta aynı anda canlı yayın yapmak

bkz: Instagram'da Bu Hesabın Sahibi Olduğunu Onaylamamıza Yardımcı Ol Hatası

bkz: instagramdaki fotoğraflar bilgisayara nasıl aktarılır

kankito

03.04.2021 14:57

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 25 Ağustos 2022 23:51
    0

    internette tasarım anlamında bir görsel arayacaksam google görseller yerine pinterest kullandığım çok oluyor, görsel çeşitliliği ve benzer görselleri gösterme algoritması kesinlikle arama motorlarından daha iyi çalışıyor

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Pinterest nasıl çalışır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.