5.00 / 1 oy

ICMP (internet control messaging protocol) Nedir?

Dün hazırladığım Traceroute ve Tracert Nedir? yazısında biraz değinmiş olduğum icmp (internet control messaging protocol - Internet Kontrol Mesaj Protokolü) hakkında da kısa bir yazı hazırlamanın yerinde olacağını düşündüm. ping ve tracert komutlarında gönderilen paketler icmp protokolü tarafından kontrol edilirler ve icmp paketi boyutları IPv4 header bilgisi ile birlikte 64 byte kadardır. 

ICMP paketlerinin Time to Live (ttl) süreleri dolduğunda ya da başka sebeplerle yok olduklarında ilk kaynaklarına geri bildirim yapabilme özellikleri sayesinde tracert gibi işlemlerde kullanılabilmektedir. Adından da anlayabileceğimiz gibi kontrol amaçlı paketler için kullanılır ve bu özelliği ile tercih edilebilir. Gönderilen bir paketin durum kodlarından durumu takip edilebilir ve network hakkında bilgi edinilebilir. İki host arasındaki tüm akış bu sayede raporlanabilmiş olur.

Benzer yazılar için;

bkz: Modem üzerindeki WAN portu nedir ve ne işe yarar?

bkz: Bluetooth Nedir?

bkz: Proxy Nedir?

bkz: Zigbee Nedir?

bkz: Ping Nedir ve Nasıl Ping Atılır?

bkz: Sunucu (Server) ve İstemci (Client) Nedir?

networkman

29.01.2021 00:36

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
ICMP (internet control messaging protocol) Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.