5.00 / 1 oy

Rib Eye Steak Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Rib-Eye Steak, dananın sırt bölgesinden çıkan en lezzetli etlerden birisidir. Her hayvanda çok az bir miktarda olan, yağlı ve yumuşak bir ettir. Dolayısıyla tahmin edebileceğiniz gibi oldukça lezzetlidir ve fiyat olarak da diğer tür biftek etlerinden (bkz: New York Steak Nedir ve Nasıl Hazırlanır? ve Porterhouse Steak Nedir ve Nasıl Hazırlanır?) biraz daha pahalıdır.

Rib-Eye Steak de aslında antrikot etidir (bkz: Antrikot ve Dananın Neresinden Çıkar?). Ama antrikot olarak isimlendirdiğimiz bu etin biraz daha kalınca dilimlenmiş ve yuvarlak olarak şekil verilmiş kemiksiz hali de diyebiliriz. Üzerinde sinir olmaması ve sırttaki yağlardan en güzel nasiplenmiş bölge olduğu için bu bölgenin lezzeti tüm diğer steak'lerden daha özeldir.

Rib-Eye Steak de kalın ve sulu bir et olduğu için yine suyunu kaybettirmeden ve içi de dahil olmak üzere her noktasının pişirilmesi gereken etlerden birisidir. Suyunu kaybetmemesi için mühürleme işlemi uygulanmalıdır ve bu şekilde döküm tavada pişirilebilir. Mangalda pişirilmesi düşünülüyorsa da ters mühürleme ile (bkz: Ters Mühürleme ile Nasıl Kalın Et Pişirilir?) indirekt ateş kullanılarak içi pişirilebilir (bkz: Az orta ve çok et pişirme dereceleri kaçtır?) ve bu sayede sularını da kaybetmemesi sağlanmış olur.

bostonlu

22.10.2020 23:08

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

  • 15 Kasım 2021 08:23
    3

    antrikot zaten bir danadan çıkan en güzel iki etten birisi (diğeri de daha az yağlı ama yumuşak olan komşusu bonfile). rib eye steak ise antrikotun da en güzel yeri. yani en güzel etin en güzel yeri olarak düşünebiliriz. bir danadan çıkan en kassız, yumuşak ve yağlı ettir rib eye steak. pişirirken de bu yüzden ziyan etmemeye özen göstermek gerekir. zaten fiyatını görünce ziyan edemeyecek kadar özenirsiniz.

  • 9 Aralık 2021 10:27

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Rib Eye Steak Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.